Szymon Hołownia przedstawił "Plan dla gospodarki". "Konkretnie obniżymy podatki"

Polska
Szymon Hołownia przedstawił "Plan dla gospodarki". "Konkretnie obniżymy podatki"
PAP/Radek Pietruszka
Szymon Hołownia podczas sobotniej konferencji prasowej

- Nie tylko radykalnie uprościmy podatki, ale je też konkretnie obniżymy. Stawkę VAT - do 20 i do 7 procent - zapowiedział w sobotę w Warszawie lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, prezentując "Plan dla gospodarki".

W sobotę w Warszawie odbyło się Forum Ruchu Polska 2050, gdzie został przedstawiany "Plan dla gospodarki".

 

Hołownia w wystąpieniu podczas Forum obiecał bezpieczeństwo dla przedsiębiorców. - Polityka gospodarcza musi być wolna od chaosu i przypadkowości - podkreślił. - To mali i średni przedsiębiorcy najboleśniej doświadczają ciągłych zmian legislacyjnych i są pozbawieni wsparcia. Oni zasługują na sprawiedliwość i przewidywalność - dodał polityk.

 

Jak wyjaśnił, sprawiedliwość oznacza takie same zasady dla państwa i dla obywateli.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia w "Graffiti": propozycja Elżbiety Witek to "krzyk rozpaczy"

 

- Wprowadzimy "karniaki", czyli odszkodowania od państwa za przekroczenie czasu rozpatrywania naszych - obywateli spraw - zapowiedział. - Obiecujemy przewidywalność, czyli że żadne kluczowe zmiany, w tym wszelkie zmiany podatkowe, będą kończyć proces legislacyjny najpóźniej do czerwca roku poprzedzającego zmianę - dodał Hołownia.

Prostszy system podatkowy? Zapowiedź Hołowni

Lider Polski 2050 ocenił, że "polski system podatkowy jest trudny do zrozumienia nawet dla księgowych z habilitacją". - Zamiast dzisiejszego chaosu proponujemy jednolitą daninę, czyli uproszczenie poboru i rozliczeń podatkowych, znaczącą redukcję baz podatkowych, progów, stawek i ulg dla różnych kontraktów pracy, za wyłączeniem działalności gospodarczej - zadeklarował Hołownia.

 

- Każdy będzie mógł samodzielnie, w prosty sposób obliczyć, ile podatku, ile składek zapłaci w jednolitej daninie - zapowiedział. - Nie tylko radykalnie uprościmy podatki, ale je też konkretnie obniżymy - zapowiedział Hołownia. - Stawkę VAT do 20 i do 7 procent - dodał.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: chcemy, by tarcza antyinflacyjna zaczęła chronić Polaków od przyszłego miesiąca

 

Według Hołowni do samorządów powinno trafiać przynajmniej 3 proc. podatku VAT. - Zwiększymy udział samorządów w PIT i CIT, a do ustaw o samorządach wpiszemy obowiązek rekompensowania strat ponoszonych przez samorządy w wyniku zmian dokonywanych przez władze centralne - podkreślił.

Koniec ze "śmieciówkami"?

Lider Polski 2050 zapowiedział, że jego ugrupowania chce skończyć z tzw. umowami śmieciowymi.

 

- Raz na zawsze przyjmujemy zasadę, że - niezależnie od nazwy - umowa konstruująca stosunek pracy jest umową o pracę w świetle prawa - mówił. Jak dodał, szczególnie w państwowych instytucjach powinno się zakończyć z "wypychaniem pracowników na samozatrudnienie czy umowy cywilno-prawne wbrew ich woli".

 

ZOBACZ: Róża Thun dołącza do Szymona Hołowni. Polska 2050 we frakcji liberałów w PE

 

Hołownia podkreślił, że Polska powinna Polaków zachęcać do pracy. - Przesuwanie suwaka wieku emerytalnego raz w górę, raz w dół, to jest prosta droga donikąd - ocenił. - W naszym planie osoby, które zdecydują się na późniejsze przejście na emeryturę, z dniem zakończenia aktywności zawodowej otrzymają wszystkie utracone 13. emerytury - zadeklarował.

Inwestycje w żłobki i przedszkola

Hołownia nawiązał także do sytuacji młodych Polaków i ich rodzin.

 

- Chcemy zatrzymać kobiety na rynku pracy, więc musimy inwestować w żłobki i przedszkola, ale musimy zmienić też prawo tak, żeby łączenie macierzyństwa z karierą zawodową było proste - zaznaczył.

 

- Kolejny priorytet dotyczy ograniczenia partyjnej ekspansji państwa w gospodarkę, bo poziom korupcji i nepotyzmu wszystkich nas już osłabia i poraża - mówił Hołownia. Zapowiedział działalność "krajowego rejestru osób publicznie eksponowanych i ich bliskich", co - jak mówił - "umożliwi bieżącą weryfikację stanu zatrudnienia politycznych nominatów" w spółkach skarbu państwa.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia: mam wrażenie, że efekt Donalda Tuska się wyczerpał

 

- Ustawowo zakażemy skarbowi państwa posiadania udziałów w spółkach medialnych, elektronicznych i prasowych - dodał.

 

- Uporządkujemy wydatki publiczne, zapewnimy transparentność budżetu i zagwarantujemy niezależność banku centralnego - podkreślał. - Brakuje słów, którymi można opisać marnotrawienie dziś publicznych pieniędzy, nie mamy pojęcia dokąd trafiają, na jakich zasadach są dzielone - mówił. Zapowiedział jednocześnie likwidację zbędnych wydatków.

Czas na debatę o przyjęciu euro

Lider Polski 2050 zwracał również uwagę na słabnącą złotówkę, która - jak mówił - "leci na łeb na szyję" pod rządami prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. - To jest może czas na powrót do debaty o przyjęciu przez Polskę euro - powiedział.

 

Zdaniem Hołowni, państwo powinno patrzeć w przyszłość, dlatego podkreślał, że ogromnym wyzwaniem jest zielona transformacja, bo jej brak zepchnie naszą gospodarkę na granicę opłacalności prowadzenia jakiejkolwiek działalności.

 

ZOBACZ: Pabianice. Hołownia: jesteśmy w dramatycznym momencie dla Polski

 

- Chcemy, by Polska była krajem mądrze neutralnym klimatycznie - zaznaczył. - Wprowadzimy zasadę zielonego weta, czyli nie przejdzie żadna ustawa pompująca publiczne pieniądze w cele, które odsuwają nas od neutralności klimatycznej - powiedział.

 

Na koniec Hołownia odniósł się także do zdrowia i edukacji. O edukacji mówił, że jest to inwestycja w naszą przyszłość, dlatego powinna stać się bardziej proinnowacyjna i przygotowywać młodzież do gospodarki przyszłości. Natomiast nawiązując do sytuacji pandemicznej podkreślał, że "system ochrony zdrowia wymaga pilnego dofinansowania do poziomu 7 proc. PKB" przeznaczanego na ten cel.

ac/hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie