"Szczepienia jakościowo zmieniają walkę z pandemią". Adam Niedzielski o czwartej fali

Polska
"Szczepienia jakościowo zmieniają walkę z pandemią". Adam Niedzielski o czwartej fali
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Punkt szczepień przeciwko COVID-19 w holu dworca PKP Poznań Główny

Szczepienia jakościowo zmieniają naszą sytuację w walce z pandemią – podkreślił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że wcześniej, podczas trzeciej fali "zmęczenie restrykcjami zaczęło jawić się jako problem społeczny".

- Szczepienia jakościowo zmieniają naszą sytuację w walce z pandemią. Warto w tym momencie powiedzieć, że to, że szczepienia stały się tak powszechnie dostępnym dobrem jest jakościową zmianą, która nam pozwala inaczej podchodzić do walki z pandemią - mówił minister Niedzielski, który zdalnie łączył się z uczestnikami odbywającej się w Rzeszowie międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej szczepieniom przeciw COVID-19.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: w czasie pandemii władza zdecydowała, żeby wydawać mniej pieniędzy na ochronę zdrowia

 

Przypomniał, jak wyglądały zmagania z pandemią, m.in. podczas jej pierwszej i trzeciej fali.

 

Zaznaczył, że podczas trzeciej fali "zmęczenie restrykcjami już zaczęło pojawiać się jako problem społeczny". Jednocześnie wtedy – zauważył minister - "szczepienia nie oddziaływały w ten sposób, żebyśmy mogli prowadzić mniej restrykcyjna politykę".

 

Zwrócił uwagę, że "teraz mamy czwartą falę, gdzie są zupełnie inne realia".

Zaszczepione 60 proc. dorosłej populacji

- Mamy wyszczepione 60 proc. dorosłej populacji. Za chwilę będziemy mieli możliwość szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. (…) Realny wpływ szczepień przejawia się tym, że możemy prowadzić, w miarę oczywiście, normalne życie społeczno-gospodarcze - powiedział Niedzielski.

 

W jego ocenie "ta immunizacja, zaszczepienie są podwaliną do tego, żeby w coraz mniejszym stopniu pandemia ingerowała w nasze życie społeczno-gospodarcze".

 

ZOBACZ: Waldemar Kraska: mamy dzisiaj rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem

 

- Oczywiście przez to, że zabezpiecza nas przed zakażeniem, zabezpiecza nas przed ciężkim przechodzeniem. Jakkolwiek widzimy, że badania dotyczące kolejnych mutacji pokazują, że pierwotne szczepienie aż tak dużej ochrony nie zapewnia jak zapewniało wobec pierwotnej mutacji - przypomniał.

 

Dodał, że "wobec tego bardzo się cieszę, że możemy w atmosferze racjonalnej, rozsądnej porozmawiać o szczepieniach; pokazać i informować o ich realnych skutkach". Podziękował wojewodzie podkarpackiemu Ewie Leniart za zorganizowanie konferencji.

Leki na COVID-19

Niedzielski wyraził nadzieję, że "już niedługo będziemy mogli dyskutować nie tylko o szczepieniach, ale także o lekach, które w zasadzie są już dostępne na rynku, które dają większą nadzieję".

 

- Być może ta kolejna fala, z którą będziemy mieli do czynienia, będzie falą, gdzie nie tylko zabezpieczeniem jest szczepienie, ale będziemy mieli w ręku kolejne narzędzie w postaci leków - podkreślił minister zdrowia.

 

Celem rzeszowskiej konferencji – jak informują organizatorzy – jest m.in. "popularyzowanie fachowej wiedzy o szczepionkach i tym samym wpływanie na podniesienie odsetka osób zaszczepionych".

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie