Donald Tusk: w czasie pandemii władza zdecydowała, żeby wydawać mniej pieniędzy na ochronę zdrowia

Polska
Donald Tusk: w czasie pandemii władza zdecydowała, żeby wydawać mniej pieniędzy na ochronę zdrowia
Polsat News
Konferencja prasowa Donalda Tuska w sprawie IV fali pandemii

- Tylko Polska wydaje mniej na ochronę zdrowia, niż wydawała rok wcześniej. Jesteśmy na ostatnim miejscu jeśli chodzi o wydatki i na pierwszym miejscu jeśli chodzi o śmiertelność. Czy trzeba jakiegoś komentarza w tej sprawie? - mówił Donald Tusk podczas konferencji prasowej. Jak przyznał rząd od kilku miesięcy nie uwzględnia rekomendacji Rady Medycznej.

- Statystyki pandemii są rekordowe i są to bardzo smutne i dramatyczne rekordy. Blisko 30 tys. zachorowań, blisko pół tysięcy zmarłych. To są statystyki tragiczne, bo one niestety sytuują Polskę na samym szczycie tego dramatycznego rankingu. Nie możemy tej sprawy zostawić bez reakcji - powiedział Donald Tusk. 

 

Szef PO odniósł się do zaplanowanego na dzisiaj spotkania marszałek Elżbiety Witek z przedstawicielami klubów parlamentarnych dotyczącego sytuacji epidemicznej. - Chce powiedzieć bardzo jasno. Od wielu miesięcy powtarzam, że jesteśmy gotowi wesprzeć, poprzeć działania rządu, które mają rekomendację rady medycznej, a więc lekarzy i ekspertów powołanych przez premiera Mateusza Morawieckiego, w celu ograniczania skutków pandemii. Rada Medyczna rekomenduje pewne działania temu rządowi. Miałem okazję rozmawiać z członkami rady. Głównym powodem było to, że rząd nigdy nie poinformował o powodach dla których nie informuje opinii publicznej jakie to są rekomendacje i dlaczego nie realizuje żądnych rekomendacji Rady Medycznej - powiedział. 

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Nowe zakażenia. Raport ministerstwa zdrowia z 24 listopada

 

- Dziś ujawniła się prawda bezwzględna i okrutna. Okazuje się, że konkluzje jakie zapadają po spotkaniach Rady Medycznej nie są uwzględniane przez rząd od wielu, wielu miesięcy - przyznał Tusk. 

Donald Tusk: rząd nic nie robi

Jak powiedział "najbardziej dramatycznym był głos prof. Flisiaka, który apelował, aby odpolitycznić, zrezygnować z propagandy i zostawić lekarzom i ekspertom nadawanie kształtu niezbędnym decyzjom". 

 

- Rząd nic nie robi, rząd stchórzył przed pandemią, rząd abdykował. Taki jest obraz ostatnich miesięcy oraz moich rozmów z ekspertami, profesorami, lekarzami, w tym z członkami Rady Medycznej - mówił Tusk. Podkreślił, że rekomendacje Rady Medycznej są "rekomendacjami dla rządu, a nie PR-owców czy parlamentu".

 

- Spotkanie organizowane przez marszałek Witek ma przede wszystkim cel propagandowy. Nie mam tutaj żadnych złudzeń. Ustaliliśmy, że przewodniczący Budka będzie uczestniczył w tym spotkaniu, bo chcemy wykorzystać każdą możliwą okazję, żeby dowiedzieć się, co rząd zamierza zrobić i żeby powtórzyć to w każdym miejscu, że rekomendacje Rady Medycznej, jeśli będą przedstawione przez rząd, mogą liczyć na nasze wsparcie - powiedział polityk PO. 

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz w "Graffiti": rząd abdykował z zarządzania ochroną zdrowia

 

- Dzisiaj chciałbym widzieć premiera Mateusza Morawieckiego tutaj, w Warszawie. Nie marszałek Witek i polityczne inscenizajcje, tylko informacje premiera, że zdecydował się podjąć jakiekolwiek decyzje w sprawie pandemii. Dzisiaj prawdziwie zagrożenie, prawdziwy front przebiega w każdym polskim mieście, wsi, szpitalu - mówił Tusk. Jak dodał "od decyzji premiera i rządu zależy życie dziesiątek ludzi każdego dnia, a zaniechanie premiera i rządu oznacza miesięcznie setki niepotrzebnych ofiar śmiertelnych".

Donald Tusk: Polska wydaje mniej na walkę z pandemią

Tusk podkreślał, ze Polska obecnie jest w gronie państw z najwyższą śmiertelnością na świecie. - Dwa dni temu u nas zmarło więcej osób na covid niż w Stanach Zjednoczonych, Brazylii czy w Indiach. To daje wyobrażenie jaki to jest dramat. W podobnej sytuacji jest tylko Rosja i Ukraina. Ja nie jestem w stanie tego zaakceptować - przyznał. 

 

Szef PO na konferencji prasowej przywołał dane Eurostatu, które mówią o wydatkach 20 państw Unii Europejskiej na ochronę zdrowia.

 

- Tylko Polska wydaje mniej na ochronę zdrowia, niż wydawała rok wcześniej. Dokładnie w czasie pandemii polska władza zdecydowała, żeby wydawać mniej. To są dane w porównaniu do PKB. Jesteśmy na ostatnim miejscu jeśli chodzi o wydatki i na pierwszym miejscu jeśli chodzi o śmiertelność. Czy trzeba jakiegoś komentarza w tej sprawie? - mówił polityk. 

 

ZOBACZ: Koronawirus. Odkryto roślinę, która hamuje namnażanie wszystkich wariantów koronawirusa

 

- Jeśli rząd ucieka od odpowiedzialności bo się boi, myśli o własnej korzyści, lub nie ma większości i czuje się słaby to niech odejdzie. Każdy kolejny dzień zwłoki, każdy dzień takiej taktyki oznacza niepotrzebną śmierć Polek i Polaków. PO nie ma zamysłu typu "obowiązkowe szczepienia". My prosimy o realizację jednej z rekomendacji Rady Medycznej, czyli szczepienia nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia, bo tam chodzi o bezpieczeństwo dzieci i pacjentów. 

Tusk spotkał się z Radą Medyczną 

Na temat IV fali pandemii Przewodniczący Platformy Obywatelskiej rozmawiał dziś z ekspertami i członkami Rady Medycznej przy premierze.

O szczegółach spotkania poinformowała na Twitterze wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Monika Wielichowska (PO).

 

Według posłanki KO, spotkanie dotyczyło szczepień przeciwko Covid-19 oraz czwartej fali pandemii, która - jak oceniła Wielichowska - "przez brak działań rządu jest bez kontroli".

W naradzie, która odbyła się online, uczestniczyli: prof. Krzysztof Pyrć, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, dr Paweł Grzesiowski, dr Tomasz Karauda, prof. Joanna Zajkowska, prof. Robert Filisiak, a ponadto były wiceminister zdrowia z czasów rządem PO-PSL dr Igor Radziewicz-Winnicki.

 

Ze strony PO, oprócz Tuska uczestniczyli: szef klubu KO Bory Budka, Monika Wielichowska i senator Beata Małecka-Libera.

Rekordowa liczba zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 28 380 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 460 zgonach. Wcześniej w rozmowie z Interia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska informował, że wtorkowe dane będą rekordowe. 

 

W południe odbędzie się spotkanie przedstawicieli wszystkich partii zasiadających w Sejmie, które zwołała marszałek Elżbieta Witek. Politycy będą rozmawiać na temat sytuacji epidemicznej, w tym o możliwości kontroli certyfikatów szczepień przez pracodawców.

 

dsk/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie