Australia. Melbourne wychodzi z lockdownu. To już szósty raz

Świat
Australia. Melbourne wychodzi z lockdownu. To już szósty raz
PAP/EPA/JAMES ROSS
Lockdown w Melbourne trwał łącznie prawie 9 miesięcy

Drugie największe miasto Australii Melbourne i stan Wiktoria po 77 dniach znosi lockdown - poinformowała w piątek Agencja Reutera. Od marca ubiegłego roku miasto było sześciokrotnie zamykane w lockdownie; łącznie trwał on prawie dziewięć miesięcy - 262 dni, co stanowi światowy rekord.

Minutę przed północą z czwartku na piątek, gdy kończył się lockdown, stojący na balkonach mieszkańcy klaskali i cieszyli się, a samochody trąbiły klaksonami - opisuje agencja. Brytyjski "Guardian" w piątek informował o zapełnionych ulicach, restauracjach i pubach.

 

- Dzisiaj zamierzam jedynie odwiedzać znajomych, nadrabiać zaległości. Będę pił, jadł i dobrze się bawił - mówił George, jeden z mieszkańców Melbourne.

 

ZOBACZ: Nowa Zelandia. Zaszczepili pierwszą dawką 90 proc. ludności. Lockdown nadal zostaje

 

- Już od rana mówimy o tym, jak przyjemnie jest widzieć ludzi na ulicach i w kawiarniach. Wszyscy się po prostu cieszą, każdy chodzi dziś z uśmiechem na twarzy - dodał.

 

- To wspaniały dzień, zupełnie jak w święta Bożego Narodzenia! - mówiła inna mieszkanka.

 

Podobne sceny radości widziano niecałe dwa tygodnie temu, w najliczniejszym mieście Australii, Sydney, gdy zniesiono tam restrykcje związane z pandemią Covid-19 - przypomina Reuter.

Koniec lockdownu i zniesienie kwarantanny

Nieco ponad 70 proc. dorosłych mieszkańców Australii jest w pełni zaszczepionych - podaje agencja. Od 1 listopada w pełni zaszczepieni podróżni przylatujący do Sydney i Melbourne nie będą musieli poddawać się kwarantannie.

 

Australijskie narodowe linie lotnicze Qantas Airways oświadczyły w piątek, że przyśpieszą przygotowania do wznowienia lotów do wielu miejsc świata w związku z "ogromnym zainteresowaniem" klientów.

 

- To wspaniały dzień, Australia jest gotowa do wylotu - mówił australijski premier Scott Morrison niedługo po oświadczeniu narodowego przewoźnika.

 

ZOBACZ: Australia. Władze przygotowały plan otwarcia granic po pandemii koronawirusa

 

Pomimo zmagań kraju z najwyższą dotąd liczbą zakażeń, która systematycznie rośnie od początku lipca, kolejne duże miasta Australii decydują się na otwarcie - informowała Agencja Reutera. Według danych australijskiego rządu w ciągu ostatniej doby w całym stanie

Wiktoria zarejestrowano 2159 nowych przypadków Covid-19 oraz 16 związanych z chorobą zgonów.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie