Nowa Zelandia. Zaszczepili pierwszą dawką 90 proc. ludności. Lockdown nadal zostaje

Świat
Nowa Zelandia. Zaszczepili pierwszą dawką 90 proc. ludności. Lockdown nadal zostaje
AP/TVNZ
Auckland pozostanie w lockdownie nawet, gdy poziom pełnego wyszczepienia mieszkańców sięgnie 70 proc.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern poinformowała w poniedziałek, że w liczącym prawie 1,5 mln mieszkańców Auckland przez najbliższe dwa tygodnie zostanie utrzymany lockdown, mimo że blisko 90 proc. mieszkańców miasta otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na Covid-19 – podała agencja Reutera.

Największe nowozelandzkie miasto pozostanie objęte obowiązującymi od niemal dwóch miesięcy ograniczeniami społecznymi, nawet gdy poziom pełnego wyszczepienia mieszkańców sięgnie 70 proc., bo zdaniem ekspertów przedwczesne luzowanie obostrzeń byłoby "bardzo niebezpieczne".

 

ZOBACZ: Nowa Zelandia. Auckland przedłuża lockdown. Miasto zostało odcięte od reszty kraju

 

Premier Ardern podczas konferencji prasowej wyjaśniła, że utrzymanie liczby nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 na niskim poziomie w czasie trwania akcji szczepień pozwoli złagodzić obostrzenia w całym kraju i zapanować nad wirusem w przyszłości, co jest nadrzędnym celem.

Sytuacja w Nowej Zelandii

82 proc. populacji Nowej Zelandii otrzymało dotąd jedną dawkę szczepionki na Covid-19, a 55 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych.

 

ZOBACZ: Dr Anthony Fauci: szczepionka Johnson & Johnson powinna być dwudawkowa

 

Widać opóźnienie w szczepieniu Maorysów, co spowodowało, że premier osobiście namawiała tę społeczność do zabezpieczenia się przed wirusem - przypomina brytyjski dziennik "The Guardian".

 

W poniedziałek w Nowej Zelandii potwierdzono 60 nowych zakażeń koronawirusem, co oznacza, że łączna suma infekcji sięgnęła 5056 przypadków – podał Johns Hopkins University.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie