Indie znoszą lockdown na granicach. Turystyka dla zaszczepionych

Świat
Indie znoszą lockdown na granicach. Turystyka dla zaszczepionych
PAP/EPA/IDREES MOHAMMED
Turystyka odpowiada za 7 proc. PKB Indii

Od piątku do Indii mogą wjeżdżać w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19 zagraniczni turyści przybywający do tego kraju lotami czarterowymi. Z powodu pandemii granice Indii były zamknięte dla turystów od marca 2020 r., gdy w kraju wprowadzono pierwszy lockdown.

Turyści lecący regularnymi lotami będą mogli przybywać do Indii od 15 listopada.

 

Nie jest jasne, czy przybywający na wypoczynek obcokrajowcy będą musieli poddawać się kwarantannie; na pewno muszą być w pełni zaszczepieni i mieć aktualny, wykonany maksymalnie 72 godziny przed lotem, negatywny test na obecność koronawirusa - informuje Reuters.

Duży spadek liczby zakażeń w Indiach

Zapowiedziane już wcześniej przez rząd łagodzenie obostrzeń na granicach Indii jest efektem zmniejszającej się liczby infekcji koronawirusem i postępu kampanii szczepień. W tym tygodniu każdego dnia wykrywano średnio 17,4 tys. nowych zakażeń, podczas gdy w szczycie wiosennej fali epidemii w maju było ich ponad 400 tys. - wynika z zestawienia Reutersa.

 

ZOBACZ: Indie. Pierwsza na świecie szczepionka DNA przeciw COVID-19 została zatwierdzona

 

Co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło już blisko 70 proc. uprawnionych do tego w Indiach osób - dodaje agencja.

Otwarcie granic dla zagranicznych turystów zbiega się z okresem indyjskich świąt, które tradycyjnie łączą się z częstszymi podróżami po kraju. Budzi to obawy władz medycznych o ponowny wzrost liczby infekcji.

 

W 2020 r. Indie odwiedziło 2,74 mln zagranicznych turystów, w 2019 r. było ich blisko 11 mln - podają oficjalne dane rządowe. Sektor turystyczny odpowiada za 7 proc. indyjskiego PKB i daje zatrudnienie milionom Indusów.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie