Australia. Władze przygotowały plan otwarcia granic po pandemii koronawirusa

Świat
Australia. Władze przygotowały plan otwarcia granic po pandemii koronawirusa
Zdjęcie ilustracyjne/PAP/EPA/BIANCA DE MARCHI

Władze Australii opracowały plan stopniowego otwierania granic i ponownego umożliwienia turystom wjazdu do kraju – poinformowała w poniedziałek agencja dpa.

Minister turystyki Dan Tehan zapowiedział, że przed Bożym Narodzeniem Australia będzie mogła, po półtora roku odcięcia się od świata, wznowić międzynarodowy ruch graniczny i otworzyć się na turystów.

"Można zacząć wpuszczać wszystkich"

- Naszym priorytetem jest sprowadzenie Australijczyków do domu - wyjaśnił Tehan i dodał, że jego zdaniem przed Gwiazdką "można zacząć wpuszczać wszystkich, w tym zagranicznych wczasowiczów".

 

ZOBACZ: Włochy. Chaos po wprowadzeniu przepustki Covid-19 w miejscach pracy. Zaczyna brakować testów

 

Jako warunek podano 80-procentowe zaszczepienie dwoma dawkami całej australijskiej populacji powyżej 16. roku życia.

 

Do minionego weekendu zdołano w pełni zaszczepić przeciw Covid-19 68 proc. dorosłych mieszkańców Australii; 85 proc. otrzymało dotąd jedną dawkę szczepionki.

Stopniowe otwieranie kraju

W ubiegłym tygodniu premier Nowej Południowej Walii Dominic Perrottet zapowiedział na 1 listopada ponowne otwarcie granic regionu. Wyjaśnił, że 14-dniowa kwarantanna nie będzie obejmować osób w pełni zaszczepionych.

 

ZOBACZ: Australia. Sydney świętuje "dzień wolności". Te usługi "witają w pełni zaszczepionych"

 

Australijski premier Scott Morrison doprecyzował informacje, podając, że kraj będzie otwierany stopniowo, a w pierwszej kolejności nowe przepisy będą miały zastosowanie wobec obywateli Australii i osób zamieszkujących na stałe na terytorium tego kraju.

 

Wskutek zamknięcia granic wielu Australijczyków nie mogło wrócić do domu z zagranicznych wyjazdów, a 25 mln mieszkańców kontynentu musiało zrezygnować z międzynarodowych podróży.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie