Awantura o świnkę. J.K. Rowling pokonana w sporze z mało znaną pisarką z Niemiec

Kultura
Awantura o świnkę. J.K. Rowling pokonana w sporze z mało znaną pisarką z Niemiec
Facebook.com/Kristin Franke
Niemiecka pisarka postawiła na swoim. Książka J.K. Rowling nie mogła mieć jej tytułu.

Mało znana niemiecka pisarka zmusiła wydawcę do zmiany tytułu najnowszej książki światowej gwiazdy literatury J.K. Rowling. Autorka przygód Harrego Pottera publikuje w październiku pozycję, której tytuł w języku niemieckim był już wykorzystany. Kristin Franke nie wyraziła zgody na jego użycie i wydawca musiał znacząco zmienić pierwszą stronę niemieckiego wydania nowej pozycji brytyjskiej gwiazdy.

Publikacja nowej książki J.K. Rowling zatytułowanej "Bożonarodzeniowa świnka" ("The Christmas Pig") napotkała w Niemczech na problemy w związku z wydaną wcześniej książką innej autorki. Kristin Franke, pisarka z Lipska, wydała książkę, która w tłumaczeniu na niemiecki ma identyczny tytuł "Das Weinachtsschwein".

Niemka o J.K. Rowling: "Musi przestrzegać prawa"

W rozmowie z dziennikiem "Leipziger Zeitung" mieszkająca w Lipsku niemiecka pisarka dziecięca powiedziała, że o zamiarze wydania książki brytyjskiej gwiazdy literatury dla dzieci dowiedziała się z listu od wydawnictwa. Jej zdaniem miał on założyć, że lipskiej autorce nie będzie przeszkadzać, że tytuły nie będą się różnić.

 

- Podziwiam J.K. Rowling i uważam, że jej książki są niesamowite. Ale musi ona przestrzegać prawa autorskiego - powiedziała niemiecka pisarka dziennikowi z Lipska.

 

ZOBACZ: Nowy gatunek węża. Żmija nazwana imieniem czarodzieja z "Harry’ego Pottera"

 

"Wystarczyłoby spojrzeć na katalog dostępnych książek, aby stwierdzić, że książka Franke jest tam zarejestrowana i tym samym - jak zdradza sama autorka - jej tytuł ma ochronę" - pisze na swojej stronie telewizja RTL.

 

- To najdziwniejsza historia w mojej pisarskiej karierze - napisała Kristin Franke na Facebooku.

 

"Cudowna podróż" zamiast "Świątecznej świnki"

Książkę światowej sławy autorki przygód czarodzieja Harrego Pottera niemieckie wydawnictwo Carlsen-Verlag wydaje w efekcie 12 października pod zmienionym tytułem: "Cudowna podróż Jacka ze świąteczną świnką".

 

Katrin Hogrebe z wydawnictwa Carlsen-Verlag powiedziała "Leipziger Zeitung", że brytyjski licencjodawca był poinformowany o zmianie tytułu, który ukazuje się na całym świecie w 20 językach. "Osiągnęliśmy porozumienie" - powiedziała rzeczniczka wydawnictwa.

 

Obie książki znacznie się różnią. Niemiecka pisarka opisała historię małej świnki, która podejmuje się organizacji bożonarodzeniowego przyjęcia dla siebie i innych zwierząt. Z kolei książka J.K. Rowling traktuje o chłopcu, który rusza na poszukiwanie swojego ulubionego pluszaka.

 

ZOBACZ: Złodzieje ukradli opowiadanie J. K. Rowling. Opisuje przygody Jamesa Pottera i Syriusza Blacka

 

Urodzona w 1982 roku Kristin Franke studiowała germanistykę i filozofię w Dreźnie, jest byłą scenarzystką telewizyjną i autorką szesnastu książeczek dla dzieci, które publikuje wydawnictwo TinyFoxes Verlag KG. Autorka pracuje w nim jako dyrektor zarządzający i grafik. Jest matką trójki dzieci.

 

J.K. Rowling to urodzona w 1965 roku brytyjska pisarka, scenarzystka i producentka filmowa i telewizyjna, znana z głośnej serii fantasy o Harrym Potterze, która została na całym świecie sprzedana w nakładzie przekraczającym 500 mln egzemplarzy.

hlk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie