Złodzieje ukradli opowiadanie J. K. Rowling. Opisuje przygody Jamesa Pottera i Syriusza Blacka

Kultura
Złodzieje ukradli opowiadanie J. K. Rowling. Opisuje przygody Jamesa Pottera i Syriusza Blacka
Twitter/ West Midlands Police

Opowiadanie to prequel słynnej sagi. Brytyjska pisarka opisała przygody ojca i chrzestnego Harry’ego Pottera mające miejsce na trzy lata przed narodzinami uwielbianego na całym świecie czarodzieja. Rękopis powstał dziewięć lat temu z myślą o aukcji charytatywnej, z której dochód miał być przekazany na organizację English Pen wspierającą pisarzy. Opowiadanie zostało jednak skradzione.

Rękopis zajmował dwie strony A5 i liczył 800 słów. Został sprzedany za 25 tys. funtów (prawie 125 tys. zł).

 

W opowiadaniu opisana została historia Jamesa Pottera i Syriusza Blacka, wówczas jeszcze uczniów Hogwartu, którzy zostają zatrzymani przez "mugolską" policję. Bohaterom udaje się jednak uciec na miotłach.

 

Jak poinformowała policja, manuskrypt został skradziony podczas włamania, do którego miało dojść między 13 a 24 kwietnia. Razem z rękopisem skradziono też biżuterię.

 

 

Brytyjska policja opublikowała w piątek informację o kradzieży w nadziei, że wiadomość rozprzestrzeni się wśród żyjących na całym świecie fanów przygód dzielnego czarodzieja, co ułatwi schwytanie przestępcy.

 

 

"Proszę, nie kupujcie tego, jeśli ktoś Wam to zaoferuje" - skomentowała na Twitterze kradzież rękopisu jego autorka, J.K. Rowling.

 

 

BBC News

pam/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie