Matura podstawowa z języka angielskiego. Młodzież pisała m.in. o "Harrym Potterze" i "Avengersach"

Polska

Mecz Gryfonów i Ślizgonów w "Harrym Potterze", przypadkowo odnaleziony pierwszy numer komiksu o Avengersach i napad na fast food - m.in. tego dotyczyły zadania na podstawowej maturze z języka angielskiego. W większości szkół egzamin rozpoczął się o godz. 9; w siedemnastu doszło do opóźnienia. Tak jak w poniedziałek i wtorek, do niektórych szkół dotarły e-maile z ostrzeżeniami o ładunkach.

Od lat język angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. Chęć zdawania na maturze angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 251 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 93 proc. z nich. Egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym przeprowadzany był w ponad 5,6 tys. szkołach.

 

Samolot, Hogwart i odnaleziony komiks

 

W arkuszu egzaminacyjnym znalazło się dziewięć zestawów zadań. Część z nich odnosiła się do nagranych tekstów, m.in. rozmów na temat tego, jak to jest, gdy ma się urodziny 29 lutego, aplikowania na studia za granicą, pierwszej reklamy w telewizji brytyjskiej, a także informacji na temat wyboru odpowiedniego stroju na właściwą okazję i napadu na fast food w Nowym Orleanie.

 

Abiturienci musieli też rozwiązać zadania do zamieszczonych w teście tekstów, m.in. fragmentu powieści J.K. Rowling "Harry Potter i więzień Azkabanu", informacji CNN na temat pomysłu producentki teatralnej Evy Liparovej, która poprosiła osoby, które leciały z nią samolotem, by wspólnie napisały opowiadania, a także tekstów na temat przypadkowego znalezienia pierwszego numeru komiksu "Avengers". 

 

Abiturienci musieli także napisać tekst własny w formie maila do kolegi w Londynie, w którym mieli poinformować, że przebywają na rocznym stypendium w Szkocji i od niedawna wynajmują mieszkanie.

 

Mieli w nim napisać, w jaki sposób znaleźli to mieszkanie, dlaczego się na nie zdecydowali, jaką szkodę w nim wyrządzili. Mieli też przedstawić swoje obawy związane z tym, jak może zareagować właściciel mieszkania oraz poprosić kolegę o radę, co zrobić w tej sytuacji. Tekst powinien mieć od 80 do 130 słów.

 

Większość maturzystów zdaje rozszerzony angielski

 

Część z nich o godz. 14:00 przystąpi także do pisemnego egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym. Taką chęć zadeklarowało 154,8 tys. abiturientów, czyli 57,5 proc. tegorocznych maturzystów. 

 

Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy dziś piszą egzamin z angielskiego. Razem z nimi piszą go też abiturienci z wcześniejszych roczników. Takich osób jest łącznie kilkanaście tysięcy w całym kraju.

 

Trzy obowiązkowe przedmioty

 

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.

 

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służy tylko przy rekrutacji na studia.

las/hlk/prz/wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie