Premier oddał hołd Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji

Polska
Premier oddał hołd Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji
PAP/Piotr Polak
"W 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego oddaję hołd wszystkim Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji" - powiedział premier w Nawarzycach, gdzie uczestniczył w odsłonięciu tablicy upamiętniającej swego ojca, Kornela Morawieckiego.

Gdy wymieniane jest imię mojego ojca, to wspominamy jednocześnie członków i działaczy Solidarności Walczącej - powiedział w niedzielę premier w czasie uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej zmarłemu w 2019 r. Kornelowi Morawieckiemu. W rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego oddaję hołd wszystkim Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji - oświadczył.

Szef rządu uczestniczył w niedzielę po południu w uroczystym apelu z okazji obchodów 100-lecia lokalnej OSP w Nawarzycach w woj. świętokrzyskim, podczas którego odsłonięto tablicę poświęconą zmarłemu w 2019 r. Kornelowi Morawieckiemu.

Kornel Morawiecki był "marzycielem i realistą jednocześnie"

- Mój ojciec miał wielkie marzenia, oj, wielkie naprawdę. Trudne do wyobrażenia i nie bał się ich realizować. (...) Niczego się nie bał, nikogo się nie bał. Wiem to doskonale - znam go i znałem bardzo dobrze - powiedział Morawiecki. - Mój ojciec był marzycielem i realistą jednocześnie. Marzył o wolnej Polsce, o wielkiej i silnej Polsce w silnej Europie, zjednoczonej Europie - mówił premier.

 

Szef rządu przypomniał, że Kornel Morawiecki mówił o niezależnej i wolnej od obcych wpływów Polsce nim jeszcze nikt nie myślał o upadku obowiązującego układu geopolitycznego. - Kiedy nikomu nie śnił się upadek Związku Radzieckiego on jeszcze w latach 70. wzywał do opuszczenia przez Polskę armii sowieckiej. Przewidywał, że to nastąpi. Miał odwagę razem z przyjaciółmi trzymać transparent "wiara i niepodległość" podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, która była tchnieniem wolności. Później ze swoimi przyjaciółmi gasili ten wielki pożar stanu wojennego poprzez pokojowe działania, poprzez działania oparte o demonstrowanie woli wolności (...) i poprzez wielką pracę nad świadomością narodu polskiego, w której tak ważną rolę odegrali członkowie Solidarności - powiedział szef rządu.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki otrzymał Srebrny Krzyż Solidarności Walczącej

 

- Cieszę się, że kiedy jego imię jest wymieniane, to wspominamy jednocześnie też członków i działaczy Solidarności Walczącej, bo to byli ludzie wolni, ludzie, którzy kochali wolność, ale też tą wolność mieli w sercach i byli wewnętrzne wolni w zniewolonym kraju - zaznaczył Morawiecki. W jego ocenie mieli wiele polotu i odwagi.

 

- Kiedy myślę o Solidarności Walczącej jednak, kiedy myślę o działaniu tych ludzi u boku mojego ojca, ale też jakże rozsianych po całej Polsce wówczas w latach '80, to dochodzę do wniosku, że właśnie oni do dzisiaj przechowują w sercach, ale też w swoich czynach ideały Sierpnia - wskazał. Premier powiedział, że zawołanie wolność i solidarność jest drogowskazem dla jego jego rządu.

 

Premier wyraził przekonanie, że w genach Polaków jest ziarno wolności i solidarności. - Dziękuję wszystkim, którzy tę wartość przechowali do dnia dzisiejszego - dodał.

Polskie Państwo Podziemne

27 września 1939 r., powołana została Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: po poprzednikach odziedziczyliśmy wielki deficyt infrastrukturalny

 

"Jeszcze trwały walki w obronie Warszawy, bronił się Hel, Modlin, a Samodzielna Grupa Operacyjna »Polesie« pod dowództwem gen. Kleeberga, kierowała się w stronę stolicy, gdy w oblężonej Warszawie powstała konspiracyjna Służba Zwycięstwu Polski. Tajna organizacja wojskowa pod dowództwem gen. Michała Tokarzewskiego – Karaszewicza, miała kontynuować walkę z Niemcami i Związkiem Sowieckim w warunkach konspiracyjnych. Ta decyzja była równoznaczna z początkiem powstania Polskiego Państwa Podziemnego, czyli konspiracyjną strukturą organizacyjną działającą w imieniu Rzeczpospolitej na terenach okupowanych przez obu okupantów" - napisał szef rządu na Facebooku.

 

 

Dodał, że funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego w tych warunkach było fenomenem w skali całego świata. "Utworzono nie tylko struktury konspiracyjnej armii, ale także władz cywilnych, w tym parlamentu, funkcję pełnomocnika rządu, sądów, a także szkolnictwa i edukacji, w tym uczelni wyższych. Zadbano o wydawanie w podziemiu pism, które informowały o podejmowanych działaniach w kraju i na obczyźnie, w ten sposób podtrzymywano ducha walki wśród Polaków i przełamywano monopol okupantów na przekaz informacyjny" - zwrócił uwagę szef rządu.

Oddaję hołd walczącym o Polskę

Zaznaczył też, że Polskie Państwo Podziemne nie było pierwszym funkcjonującym w warunkach konspiracji. Wskazał, że podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku także powołano do życia struktury państwa podziemnego, które kierowały walką z okupantem.

 

"Ideę prowadzenia walki w warunkach konspiracyjnych prowadziły w latach 80. XX wieku także Solidarność i Solidarność Walcząca, która czerpała wzory z konspiracji okresu II wojny światowej"- dodał.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki o inwestycjach w służby: bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze

 

"W 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego oddaję hołd wszystkim Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji" - napisał Morawiecki.

 

Polskie Państwo Podziemne, które działało w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki w Miliczu: solidarne społeczeństwo przede wszystkim wyciąga rękę do najsłabszych

 

Podziemnym parlamentem, reprezentującym największe stronnictwa polityczne: Stronnictwo Ludowe, Polską Partię Socjalistyczną, Stronnictwo Narodowe oraz Stronnictwo Pracy, był w latach 1940-1943 Polityczny Komitet Porozumiewawczy, od 1943 do 1944 r. Krajowa Rada Polityczna, a od 1944 r. do końca wojny - Rada Jedności Narodowej.

 

W 1998 r. Sejm ustanowił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie