Premier Morawiecki o inwestycjach w służby: bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze

Polska
Premier Morawiecki o inwestycjach w służby: bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze
PAP/Marcin Obara
Premier Mateusz Morawiecki

Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze; dlatego od lat konsekwentnie inwestujemy w polskie służby, realizując kolejne ustawy modernizacyjne - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do porozumienia pomiędzy MSWiA i związkami zawodowymi służb mundurowych.

"Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze. Dlatego od lat konsekwentnie inwestujemy w polskie służby, realizując kolejne ustawy modernizacyjne. Dziś zrobiliśmy następny krok w zwiększeniu bezpieczeństwa ekonomicznego tych, którzy na co dzień dbają o nas wszystkich: funkcjonariuszy Polskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa" - napisał premier w piątek na Facebooku.

 

ZOBACZ: Mariusz Kamiński: osiągnęliśmy porozumienie polepszające sytuację materialną naszych funkcjonariuszy

 

Przypomniał, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podpisał porozumienie z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych MSWiA, które przewiduje wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy. "To efekt długich i trudnych negocjacji. Udało się osiągnąć kompromis, bowiem jestem przekonany, że dla obu stron najważniejsze było i jest bezpieczeństwo obywateli" - podkreślił szef rządu.

10 mld zł inwestycji

Zaznaczył, że "dzisiejsze porozumienie to także element nowej ustawy modernizacyjnej, która już w najbliższych dniach zostanie przedstawiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji". "Zakłada ona ponad 10 mld złotych na inwestycje w służby mundurowe" - dodał Morawiecki.

 

 

Premier podziękował też "wszystkim osobom, bez których nie byłoby możliwe osiągnięcie porozumienia: przede wszystkim ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu i wiceministrowi Maciej Wąsik oraz przedstawicielem strony związkowej".

 

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oświadczył w piątek, że zostało osiągnięte porozumienie, które w sposób istotny polepszy sytuację materialną naszych funkcjonariuszy. "Jestem przekonany, że będzie ono dobrze odebrane przez wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych podległych MSWiA" - powiedział Kamiński.

Waloryzacja wynagrodzeń służb

Szczegóły porozumienia przedstawił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Poinformował, że osiągnięte w piątek porozumienie przewiduje podwyżkę uposażeń dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA od 1 stycznia 2022 r. w kwocie 677 zł brutto, czyli 500 zł na rękę. "W ramach tej kwoty jest także już zawarta kwota waloryzacji uposażeń przewidziana w projekcie ustawy budżetowej, czyli 4,4 proc. wynagrodzenia" - dodał. Zaznaczył, że w przypadku wzrostu wynagrodzeń w przyszłych latach, strona rządowa obliguje się do tego, żeby waloryzacja objęła także wynagrodzenia służb mundurowych.

 

- Przyjęliśmy także rozwiązania, które umożliwią podwyżki dla 64 tys. funkcjonariuszy Policji, 11 tys. funkcjonariuszy Straży Pożarnej i 9 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej - to są automatyczne awanse z grupy drugiej na trzecią, z trzeciej na czwartą, z czwartej na piątą i z piątej na szóstą w przeciągu najbliższych 4 lat. Te pierwsze grupy awanse dostaną od 1 stycznia 2022 r. - podkreślił Wąsik. - To duża skala podwyżek dla funkcjonariuszy, którzy są najniżej w hierarchii uposażeń - dodał.

 

Przekazał, że strona rządowa zobowiązała się również do zniesienia limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. "Tak, żeby umożliwić funkcjonariuszom normalną drogę do awansu" - wskazał.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie