Protest ochrony zdrowia. W piątek spotkanie medyków z ministrem zdrowia i premierem

Polska
Protest ochrony zdrowia. W piątek spotkanie medyków z ministrem zdrowia i premierem
PAP/Marcin Obara
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok oraz przewodniczący Porozumienia Rezydentów Wojciech Szaraniec podczas konferencji prasowej w Karpaczu.

W piątek odbędzie się spotkanie środowisk medycznych zrzeszonych w Ogólnopolskim Komitecie Protestacyjno-Strajkowym z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim i premierem Mateuszem Morawieckim - podali medycy. Rzecznik resortu podał, że ministerstwo czeka na 10 konkretnych postulatów, aby oszacować koszty ich wdrożenia. Na sobotę środowiska ochrony zdrowia zapowiedziały ogólnopolską manifestację.

Ministerstwo zdrowia potwierdziło, że w piątek odbędą się rozmowy ministra zdrowia ze Komitetem Protestacyjno-Strajkowym środowisk medycznych, który zapowiada na sobotę protest w Warszawie domagając się m.in. zwiększania nakładów na zdrowie. W czwartek w Karpaczu z przedstawicielami komitetu rozmawiali minister i wiceminister zdrowia. 

Andrusiewicz: dziś w nocy oszacujemy koszty postulatów

- Postulaty medyków są na tyle ogólnikowe, że nie jesteśmy w stanie nawet oszacować kosztów, gdybyśmy chcieli je zrealizować. Wystarczy powiedzieć, że postulat o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Co to znaczy? Chcielibyśmy, żeby tego typu postulaty były skonkretyzowane, to znaczy, w która stronę komitet protestacyjny widzi, że ta ustawa powinna zmierzać. Lub tez postulat "stop biurokracji". Co to oznacza? - pytał po południu rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

Resort spodziewa się, że do wieczora komitet protestacyjny przedstawi skonkretyzowane oczekiwania wobec ministerstwa i rządu. 

 

- Dlatego chcemy, żeby 10 priorytetowych postulatów, które komitet protestacyjny chce przedłożyć zostało na tyle skonkretyzowanych, żebyśmy mogli jeszcze dzisiaj w nocy nad tymi postulatami usiąść i oszacować koszty - powiedział Andrusiewicz.

 

- Nie naszą rolą jest przedstawianie komitetowi protestacyjnemu rozwiązań, które komitet by widział jako te, które będą służyły realizacji postulatów - dodał.

 

ZOBACZ: "Daję gwarancję na miesiąc, dwa nauki stacjonarnej". Adam Niedzielski w "Gościu Wydarzeń"

 

- W ochronie zdrowia tak, jak w każdym segmencie działania państwa dość istotne są koszty realizacji poszczególnych przedsięwzięć. My jako Ministerstwo Zdrowia i cały rząd w ostatnim czasie przedkładaliśmy kolejne propozycje, w tym 7 proc. PKB na zdrowie, w tym ustawę o minimalnych wynagrodzeniach, o jakości, przeszacowanie kosztów taryfikacji karetki pogotowia, wzrost wyceny wskaźników w szpitalach. To wszystko kosztuje, ale to wszystko jest oszacowane albo przez Ministerstwo Zdrowia albo Narodowy Fundusz Zdrowia. Poruszamy się w określonym budżecie i ten budżet trzeba zaplanować choćby na przyszły rok w związku z kolejnymi postulatami - dodał Andrusiewicz.

 

- Dlatego dzisiaj do godziny 22 chcielibyśmy aby komitet protestacyjny przedłożył nam drogą elektroniczną wszystkie te postulaty, które będą już miały formę konkretną, tak abyśmy do jutra mogli przeszacować koszty i jutro mogli kontynuować spotkanie. Dość istotne jest to że zarówno przed spotkaniem jak i po nim, minister zdrowia Adam Niedzielski odbył rozmowę z premierem i poinformował o przebiegu spotkania. Premier zapoznał się z jego przebiegiem i postulatami, które zostały przedłożone i jest na bieżąco z nimi zaznajomiony - powiedział rzecznik resortu zdrowia.

 

- Jutro chcemy siąść do stołu i porozmawiać o tym, jak widzimy możliwości realizacji postulatów już przy konkretnych kosztach - dodał rzecznik. 

 

WIDEO - Wojciech Andrusiewicz: resort czeka na postulaty medyków do 22:00, by je oszacować

 

Medycy chcą spotkania z premierem

W czwartek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu doszło do spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego medyków - poinformował przewodniczący Porozumienia Rezydentów Wojciech Szaraniec. Rozmowy toczyły się bez udziału mediów.

 

O spotkaniu z szefem resortu informowała wcześniej także Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, który współtworzy komitet.

 

ZOBACZ: Niedzielski: kolejne podwyżki - dla szpitalnictwa i specjalistów. Farmaceuci rezygnują z protestu

 

- Naszym oczekiwaniem jest spotkanie z premierem i możliwość wyargumentowania problemów, bo mamy wrażenie złej komunikacji - powiedziała Krystyna Ptok.

 

W poprzednich dniach szef resortu zdrowia zapowiedział zmiany w systemie finansowania ochrony zdrowia i zwiększenie nakładów na ratownictwo medyczne, szpitalnictwo oraz konsultacje specjalistyczne. Adam Niedzielski stwierdził także, że zmiany wynikają z rozmów ze środowiskiem medycznym.

 

Krystyna Ptok stwierdziła jednak w rozmowie z dziennikarzami przed spotkaniem z Niedzielskim, że "nie chodzi tylko o dosypywanie pieniędzy do systemu", ale m.in. o "reformę ochrony zdrowia". Dodała także, że organizacje, które minister wymienił nie są reprezentatywne dla całej ochrony zdrowia.

 

- To nie są reprezentatywne organizacje lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych czy techników medycznych. My stanowimy reprezentatywną organizację, a dialog z nami odbywa się na warunkach ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - zaznaczyła Ptok. - Nie godzimy się na jednostronny dialog - podsumowała.

 

Bez premiera nie będą rozmawiać

Po spotkaniu z ministrem zdrowia podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu Komitet Protestacyjno-Strajkowy poinformował, że  kolejne spotkanie zostało zaplanowane na piątek.


Wiceprezes naczelnej rady lekarskiej poinformował, że w rozmowie z medykami wzięli udział minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


- Niestety na dzień dzisiejszy po spotkaniu nie otrzymaliśmy żadnych konkretnych propozycji rozwiązań postulatów, które złożyli pracownicy ochrony zdrowia zrzeszeni w Komitecie-Protestacyjno Strajkowym - powiedział Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

 

ZOBACZ: Niedzielski: więcej pieniędzy dla ratowników medycznych. Nowa wycena dobokaretki

 

- Domagaliśmy się spotkania z ministrem zdrowia koniecznie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Taką deklaracje ze strony ministra zdrowia otrzymaliśmy. Warunkujemy również swoją obecność na tym spotkaniu obecnością premiera - powiedziała Krystyna Ptok. Środowiska medyczne podkreślają, że bez premiera do rozmów nie dojdzie.

 

 

Wojciech Szaraniec napisał na Twitterze, że środowisko domagało się "zorganizowania jutro (w piątek - red.) w Warszawie spotkania wszystkich przedstawicieli Komitetu z Premierem Morawieckim i Ministrem Niedzielskim".

 

Szaraniec dodał, że zapowiedziany na sobotę 11 września protest medyków z całego kraju w Warszawie "jest aktualny".

 

Ministerstwo: w piątek kontynuacja rozmów

Resort zdrowia potwierdził na Twitterze, że w piątek rozmowy ze środowiskiem medycznym będą kontynuowane.

 

"Zgodnie z rozmową czekamy na przedłożenie postulatów. Jutro kontynuacja rozmów" - poinformowało ministerstwo.

 

 

Minister zdrowia poinformował w ostatnim czasie o zasileniu systemu ochrony zdrowia. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na zwiększenie wyceny pracy załóg karetek pogotowia ratunkowego. Dodatkowe pieniądze otrzyma szpitalnictwo, szef resortu zapowiedział także zwiększenie nakładów na prace lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej.

 

WIDEO - Adam Niedzielski informuje o dodatkowych pieniądzach na ratownictwo medyczne 

W sobotę manifestacja w Warszawie

Na 11 września planowany jest w Warszawie protest pracowników ochrony zdrowia, w którym wziąć udział mają przedstawiciele zawodów medycznych z całego kraju.

 

Na początku sierpnia przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia poinformowali o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Uzasadniali, że chcą wspólnie zaangażować się w działania mające na celu m.in. poprawę warunków pracy i wynagrodzeń.

 

ZOBACZ: Szaraniec odmówił spotkania z Niedzielskim. "Nie godzę się na dialog bez wszystkich"

 

Komitet postuluje m.in. znacznie szybszy i większy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej (do wysokości 8 proc. PKB), zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia (do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej) i zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie. Medycy zapowiedzieli m.in. utworzenie "białego miasteczka".

 

hlk/grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie