Odwiedziny w szpitalach w czasie epidemii Covid-19. Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i GIS

Polska
Odwiedziny w szpitalach w czasie epidemii Covid-19. Rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i GIS
PAP/Tomasz Gzell
Odwiedziny w szpitalach - rekomendacje resortu zdrowia i sanepidu

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowali rekomendacje w sprawie odwiedzin w szpitalach. Dokument określa różne zasady odwiedzin u dorosłych pacjentów w zależności od tego, czy są oni zaszczepieni przeciw Covid-19, czy nie.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek - opracowane wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym - rekomendacje dotyczące odwiedzin w szpitalach. Rekomendacje - jak wyjaśniono - opracowano w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na Covid-19.

Odwiedziny w szpitalach - nowe zasady

W dokumencie wskazano, że jeżeli dorosły pacjent jest zaszczepiony przeciw Covid-19 lub przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wówczas rekomenduje się umożliwienie odwiedzin przez osoby zaszczepione lub osoby niezaszczepione, które mają negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub przebyły zakażenie. We wszystkich przypadkach odwiedziny mogą odbywać się jedynie przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

 

ZOBACZ: Michał Dworczyk: przymusowe szczepienia przyniosłyby więcej szkody niż pożytku

 

W przypadku pacjentów zaszczepionych możliwe są odwiedziny również osób niezaszczepionych, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu oraz nie przebyły zakażenia. W takim przypadku konieczne jest zachowanie wzmożonego reżimu sanitarnego.

 

W rekomendacjach określono również warunki odwiedzin u pacjentów, którzy nie są zaszczepieni przeciw Covid-19, nie przebyli zakażenia oraz nie mają negatywnego wyniku testu. W takim przypadku chory może być odwiedzany jedynie przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego przez osoby zaszczepione przeciw Covid-19, mające negatywny wynik testu lub takie, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

 

Nie rekomenduje się odwiedzania niezaszczepionego pacjenta przez osoby niezaszczepione przeciw Covid-19, niemające negatywnego wyniku testu i takie, które nie przebyły zakażenia. Wyjątkiem są sytuacje szczególne, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych).

jo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie