Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Mosbacher: wydaje się, że UE nie słucha swoich państw członkowskich

Polska
Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Mosbacher: wydaje się, że UE nie słucha swoich państw członkowskich
PAP/Marcin Obara
Była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher

- Unii Europejskiej wydaje się, że może wymagać od Polski obcięcia śladu węglowego o 55 proc., takie założenie jest absurdalne; wydaje się, że UE nie tylko nie słucha swoich państw członkowskich, ale i szkodzi im swoimi nowymi przepisami - mówiła w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Pod hasłem "Europa w poszukiwaniu przywództwa" rozpoczęło się we wtorek w Karpaczu jubileuszowe XXX Forum Ekonomiczne. W trwającym do czwartku wydarzeniu weźmie udział ok. trzech tysięcy osób, w tym przedstawiciele polskiego rządu i goście z zagranicy. Organizatorem Forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. 

 

ZOBACZ: Premier: nie planujemy dzisiaj żadnego lockdownu. "Płace rosną szybciej" - mówi, pytany o inflację

 

Wzorem lat ubiegłych podczas Forum Ekonomicznego zostaną przyznane nagrody, w tym dla Człowieka Roku oraz Firmy Roku.

 

Z ustaleń Onetu wynika, że Człowiekiem Roku zostanie premier Słowenii Janez Jansza, a nagrodę dla firmy roku otrzyma KGHM. Nagrodę specjalną ma otrzymać społeczeństwo Ukrainy za walkę w obronie niepodległości.

Mosbacher krytycznie o UE

Była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu uczestniczyła w panelu pt. "Nowy Ład 2021 – szansa czy wyzwanie?". W trakcie debaty nawiązała do walki ze zmianami klimatycznymi.

 

Stwierdziła, że UE ma reputację organizacji bardzo biurokratycznej. Oceniła też, że konieczne są pewne korekty co do tego, jak Unia wprowadza swoje regulacje i jak je egzekwuje. - Wydaje mi się, że niezbędne jest także, by UE w sposób trochę bardziej wrażliwy reagowała na potrzeby państw członkowskich - powiedziała.

 

Wskazując na Polskę zauważyła, że jej energetyka oparta jest na węglu. - Unii Europejskiej wydaje się, że może wymagać od Polski obcięcia śladu węglowego o 55 proc. do 2030 r. Trzeba powiedzieć sobie wprost, że takie założenie jest absurdalne - mówiła.

"UE szkodzi państwom członkowskim swoimi nowymi przepisami"

Jak dodała, UE jest trochę ślepa na indywidualne potrzeby. - Wydaje się, że UE nie tylko nie słucha swoich państw członkowskich, ale i szkodzi im swoimi nowymi przepisami - powiedziała Mosbacher.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro o decyzji KE: To kolejny przejaw agresji Komisji Europejskiej wobec Polski

 

Była ambasador uznała też za błąd to, że UE nie będzie finansować żadnych innych projektów energetycznych poza energetyką ze źródeł odnawialnych i że odmawia finansowania energii jądrowej.

 

- W jaki sposób mamy dojść do neutralności węglowej? UE mówi, że tak ma być i tyle. Tak się nie da. Musi być jakiś plan, jakieś planowanie pomostowe, musi być dojście do tej neutralności. Naszym zdaniem tym dojściem może być gaz ziemny - mówiła.

 

Jej zdaniem sposobem dojścia do neutralności węglowej jest wdrożenie rozwiązań w zakresie energetyki jądrowej. - Niezależnie od tego ile farm wiatrowych, ile paneli słonecznych założymy, bez energii jądrowej nie będziemy w stanie dojść do tych ambitnych celów, które UE na siebie nakłada - powiedziała.

Cele klimatyczne UE

W lipcu Komisja Europejska zaprezentowała pakiet legislacyjny Fit for 55, który ma przystosować Unię Europejską do nowych, zaostrzonych celów klimatycznych. Zmiany obejmą wiele obszarów i obejmują m.in. wyższe cele dla odnawialnych źródeł energii, podatki, nowe limity emisji dla samochodów czy objęcie nowych sektorów unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji.

 

W poniedziałek ZE PAK poinformował, że amerykańska firma IP3 została głównym doradcą Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin przy opracowaniu planu wdrożenia energetyki jądrowej. Do zarządu IP3 trafiła była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Podkreślono, że ZE PAK angażuje się obecnie w różne inicjatywy związane z technologiami jądrowymi, które mogą zapewnić Polsce czystą i tanią energię. Planowane jest również wykorzystanie atomu do produkcji wodoru, który może mieć zastosowanie w różnych sektorach gospodarki. W ubiegłym tygodniu ZE PAK wspólnie z chemicznym koncernem Synthos ogłosiły zamiar budowy w Pątnowie elektrowni z reaktorami BWRX-300 według projektu GE Hitachi Nuclear Energy. 

jo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie