Świat walczy z pandemią. Portugalia i USA wskazują, że szczepienia są kluczowe

Świat
Świat walczy z pandemią. Portugalia i USA wskazują, że szczepienia są kluczowe
PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY

Resort zdrowia w Portugalii przekazał, że zaledwie 0,3 proc. osób wśród chorujących to osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 - wynika z szacunków ministerstwa zdrowia w Lizbonie opublikowanych we wtorek. Doradca Bidena powiedział natomiast, że jeśli większość amerykanów się zaszczepi to uda się opanować pandemię do wiosny 2022 roku.

Według raportu Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS), agendy resortu zdrowia, pomiędzy 1 stycznia a 8 sierpnia 2021 r. służby medyczne Portugalii potwierdziły wśród osób w pełni zaszczepionych 16,6 tys. przypadków infekcji koronawirusem.
 
Kierownictwo DGS wyjaśniło, że do 8 sierpnia zaszczepionych zostało ponad 5,4 mln mieszkańców ponad 10-milionowej Portugalii.
 
Wśród zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2, którzy przeszli pełen proces szczepień, hospitalizowanych zostało 115 osób, a 168 zmarło na Covid-19.
 
 
Służby medyczne Portugalii wskazały, że udział wariantu Delta koronawirusa wśród wszystkich infekcji przekraczał poziom 90 proc.
 
We wtorek minister zdrowia Portugalii Marta Temido ogłosiła, że dotychczas pełny proces szczepień przeciwko Covid-19 zakończyło 71,5 proc. obywateli kraju.
 
Sprecyzowała, że portugalskim służbom medycznym udało się przyspieszyć szczepienia przeciw koronawirusowi o dwa tygodnie w stosunku do pierwotnych założeń rządu.

Pandemia opanowana do 2022?

Doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci powiedział we wtorek w kilku wywiadach telewizyjnych, że jeśli zaszczepi się zdecydowana większość Amerykanów, którzy dotąd tego nie zrobili, to pandemię koronawirusa będzie można opanować w tym kraju do wiosny 2022 roku.

 

Fauci podkreślił, że liczy na to, iż po pełnym zatwierdzeniu do użytku szczepionki firm Pfizer/BioNTech wkrótce taki sam certyfikat uzyskają pozostałe preparaty przeciw koronawirusowi i że zachęci to do szczepień tych Amerykanów, którzy do tej pory obawiali się nowych szczepionek.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 24 sierpnia

 

Dzień wcześniej amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) w pełni zatwierdziła szczepionkę Pfizera/BioNTech przeciw Covid-19. To pierwszy tego typu preparat przeciw Covid-19 zatwierdzony w USA w zwykłym trybie.

"Światełko w tunelu"

- Jeżeli uda nam się zaszczepić znakomitą większość spośród tych 80-90 mln ludzi, którzy jeszcze się nie szczepili (...) to sądzę, że zobaczymy światło w tunelu - ocenił Fauci.

 

W jego ocenie można liczyć na to, iż szczepionki przeciw koronawirusowi firm Moderna i Johnson & Johnson zostaną dopuszczone do użytku w zwykłym trybie w ciągu "kilku tygodni do miesiąca".

 

ZOBACZ: Pół miliona dawek szczepionki z Polski w Wietnamie. Mają pomóc zwalczyć nową falę koronawirusa

 

Brak pełnej zgody FDA był podawany w sondażach przez znaczną część niezaszczepionych respondentów jako powód ich wątpliwości co do szczepień. Fauci ostrzegał w związku z tym wielokrotnie, że istnieje niebezpieczeństwo, iż powstanie wariant wirusa, przed którym nie będą chronić obecnie dostępne szczepionki.

 

Na początku lipca Fauci ocenił, że należy przygotować się na pogorszenie sytuacji epidemicznej, ponieważ w USA około 100 mln uprawionych do szczepień przeciw Covid-19 nie przyjęło ani jednej dawki preparatu.

 

Jak dotąd przeciw Covid-19 w pełni zaszczepiło się 51,5 proc. mieszkańców USA.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie