Pół miliona dawek szczepionki z Polski w Wietnamie. Mają pomóc zwalczyć nową falę koronawirusa

Świat
Pół miliona dawek szczepionki z Polski w Wietnamie. Mają pomóc zwalczyć nową falę koronawirusa
Reuters
Wojsko na ulicach największego wietnamskiego miasta Ho Chi Min pilnuje respektowania zakazu wychodzenia z domów w związku z nową falą COVID-19.

Wietnam otrzymał z Polski 501 tys. 600 dawek szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19. Szczepionki dotarły do kraju w poniedziałek, w momencie, kiedy na ulice największego, 9-milionowego miasta Ho Chi Min władze wysłały wojsko, by pilnowało przestrzegania restrykcyjnego lockdownu. Obowiązuje tam zakaz wychodzenia z domów w związku największą falą zakażeń od początku pandemii SARS-CoV-2.

Oprócz ponad pół miliona dawek szczepionki z Polski to Wietnamu dotarło także 200 tys. dawek preparatu Sinopharm z Chin - podały władze Wietnamu.

 

Wietnamscy żołnierze zostali w poniedziałek skierowani na ulice miasta Ho Chi Minh, najludniejszej metropolii kraju, by pilnować przestrzegania wprowadzonego tam lockdownu. Dziewięciomilionowe miasto stało się bowiem epicentrum największej fali zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Dlatego w ciągu ostatnich tygodni wietnamskie władze skierowały do miasta i sąsiednich prowincji 14 tys. 600 dodatkowych lekarzy i pielęgniarek, aby zapobiec zapaści systemu ochrony zdrowia - podaje Reuters.

Panika i masowe zakupy

W mieście wybuchła panika, a ludzie zaczęli masowo robić zakupy, aby zgromadzić zapasy przed wejściem w życie restrykcji. Obowiązujący od poniedziałku lockdown jest surowszy niż wcześniejsze i wiąże się z zakazem wychodzenia z domów. W odróżnieniu od wcześniejszej wersji obostrzeń, ludzie nie mogą opuszczać miejsca zamieszkania, aby kupić żywność.

 

Patrole wojskowe rozpoczęły w poniedziałek sprawdzanie dokumentów mieszkańców.

 

ZOBACZ: Niepożądane odczyny poszczepienne. Państwowa Inspekcja Sanitarna podała dane

 

Wojsko rozwoziło także ludziom żywność - podała Agencja Reutera, powołując się na świadków i miejscowe media.

 

Władze Ho Chi Minhu zaczęły ograniczać możliwość przemieszczania się na początku lipca, ale nie powstrzymało to wzrostu liczby infekcji, co wiązano z nie dość surowym egzekwowaniem przepisów.

Szczepionki z Polski w Wietnamie

Według ministerstwa zdrowia w Ho Chi Minhie odnotowano łącznie 176 tys. zakażeń koronawirusem i prawie 6,7 tys. zgonów na COVID-19. To ponad połowa z wszystkich 348 tys. infekcji wykrytych w Wietnamie i ok. 80 proc. spośród wszystkich blisko 8,3 tys. zgonów.

 

W ostatnich tygodniach władze skierowały do największego miasta i na okoliczne obszary prawie 14,6 tys. lekarzy i pielęgniarek, by pomóc przeciążonej służbie zdrowia. Pacjenci z łagodnymi objawami proszeni są o samoizolację w domach.

 

ZOBACZ: Trwają badania nad amantadyną w leczeniu COVID-19. "Nie zaobserwowano działań niepożądanych"

 

Wietnam nie został mocno doświadczony przez pandemię COVID-19 w ubiegłym roku, ale od kwietnia mierzy się z gwałtownym wzrostem liczby zachorowań, napędzanym bardziej zaraźliwym wariantem koronawirusa Delta.

 

Agencja Reutera zwraca uwagę, że kraj zabezpieczył ponad 23 miliony dawek szczepionek. Jednak, jak dotąd, w pełni zaszczepionych jest 1,8 proc. mieszkańców 98-milionowego kraju. To jeden z najmniejszym wskaźników wyszczepienia w całym regionie.

 

Wietnam jest wśród krajów z najniższym odsetkiem szczepień w regionie – w pełni zaszczepionych zostało dotąd ok. 1,8 mln spośród blisko 98 mln mieszkańców.

hlk/msl / PAP / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie