Konfederacja chce usunięcia prof. Andrzeja Horbana z Rady Medycznej. Chodzi o jego wypowiedzi

Polska
Konfederacja chce usunięcia prof. Andrzeja Horbana z Rady Medycznej. Chodzi o jego wypowiedzi
Polsat News
Prof. Andrzej Horban, główny doradca Rady Medycznej przy premierze

Konfederacja chce usunięcia prof. Andrzeja Horbana z Rady Medycznej przy premierze, której jest szefem, za kontrowersyjne - zdaniem ugrupowania - wypowiedzi o możliwości wprowadzenia obowiązku szczepień czy kar dla osób, które się nie zaszczepiły przeciwko COVID-19.

Poseł Konfederacji Jakub Kulesza i Witold Tumanowicz wezwali we wtorek podczas konferencji prasowej w Sejmie premiera Mateusza Morawieckiego do usunięcia prof. Andrzeja Horbana z Rady Medycznej i funkcji głównego eksperta premiera ds. COVID-19.

"To nie pierwszy raz"

Kulesza podczas konferencji zacytował wypowiedzi z jednego z programów, gdzie gościem był Horban, w którym prowadzący miał zapytać profesora: "czy panu się otwiera nóź w kieszeni, jak pan widzi posłów, którzy jeżdżą do domu dziecka i tam uniemożliwiają zaszczepienie dzieci". Profesor odpowiadał: "cytuję: gdybym umiał się posługiwać tym nożem, to pewnie bym się posłużył" - mówił Kulesza.

 

ZOBACZ: Ruszają polskie badania nad skutecznością szczepionek. Poprowadzi je prof. Andrzej Horban

 

- Jest to wielki skandal, że osoba na takim stanowisku wypowiada takie kwestie. Jest to nie pierwszy raz, gdy profesor Horban wzbudza takie emocje wśród obywateli, wśród społeczeństwa - powiedział.

 

W jego ocenie takie słowa z ust doradcy premiera nie powinny paść, a taka osoba nie powinna być doradcą kogokolwiek, a szczególnie pełnić tak poważnej funkcji, jak doradca premiera polskiego rządu.

Kary dla niezaszczepionych?

Według Tumanowicza inną kontrowersyjną wypowiedzią prof. Horbana była zapowiedź, że - jak zacytował - "świerzbi nas ręka, by rekomendować przymus szczepień". Konfederacja twierdzi też, że dowiedziała się, że "profesor będzie rekomendował różnorodne kary dla osób, które nie maja szczepień, czyli segregację sanitarna".

 

ZOBACZ: Prof. Andrzej Horban: niemal pewne są obowiązkowe szczepienia dla medyków; możliwe dla nauczycieli

 

Konfederacja przypomniała, że protestuje przeciwko temu i od początku jest za dobrowolnością szczepień. W ich ocenie nie jest to tylko slogan, ale rzeczywiście powinna być ona respektowana jako swoboda obywatelska.

 

W pełni w Polsce zaszczepiło się blisko 18,5 mln osób, wykonano w kraju prawie 35,9 mln szczepień. Zgłoszono prawie 14,5 tys. niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie