UE/KE: pracujemy konstruktywnie z polskimi władzami nad zakończeniem oceny Krajowego Planu Odbudowy

Polska
UE/KE: pracujemy konstruktywnie z polskimi władzami nad zakończeniem oceny Krajowego Planu Odbudowy
Pixabay/dimitrisvetsikas1969
Jeśli okaże się to konieczne, to okres potrzebny do oceny zostanie znów wydłużony

Pracujemy konstruktywnie z polskimi władzami nad zakończeniem oceny Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - oświadczyła w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych Veerle Nuyts.

- Kiedy Polska złożyła swój plan odbudowy i odporności 3 maja br. zawnioskowała również o przedłużenie dwumiesięcznego okresu oceny o jeden miesiąc. Daje nam to (datę) 1 sierpnia - przypomniała Nuyts.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska zaakceptowała krajowy plan odbudowy Grecji. Ateny dostaną ok. 30,5 mld euro

 

- W tej chwili wciąż działamy w ramach tego okresu. Pracujemy konstruktywnie z polskimi władzami nad zakończeniem oceny tak szybko, jak to możliwe, zapewniając jednocześnie, że wszystkie ważne (...) kryteria zostaną spełnione - dodała.

 

Podkreśliła, że, jeśli okaże się to konieczne, to okres potrzebny do oceny zostanie znów wydłużony.

 

KPO ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. Plan musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

 

Oprócz Polski o więcej czasu na ewaluację Krajowych Planów Odbudowy wnioskowały dotychczas Szwecja, Malta, Rumunia, Finlandia i Estonia.

Tusk: ostrożność KE wynika z braku gotowości polskiej strony

Tusk był pytany na czwartkowej konferencji prasowej, czy środki z unijnego Funduszu Odbudowy mogą być dla Polski zamrożone ze względu na napiętą sytuację po wyroku TSUE, a także w związku z tym, co dzieje się wokół projektu noweli ustawy medialnej autorstwa posłów PiS.

 

ZOBACZ: "Polityczny świadek koronny". Donald Tusk o Marianie Banasiu

 

- Z całą pewnością zarówno bardzo aroganckie lekceważenie i deprecjonowanie europejskich trybunałów, w tym TSUE i akcje typu lex-TVN - atak na wolne media, bo tak to jest odbierane na całym świecie nie tylko w Stanach Zjednoczonych - nie buduje pozytywnej atmosfery wokół Polski. Niestety, bo Polska za to płaci, za te bardzo złe dla nas wszystkich decyzje rządu PiS - powiedział Tusk.

 

Według niego chyba mamy też do czynienia z "problemem praktycznym", bo nie wie, jak konkretnie ma wyglądać program wydawania pieniędzy europejskich. - Wydaje się, że dzisiaj ta ostrożność ze strony KE jest raczej spowodowana brakiem gotowości polskiej strony, a nie jakimś bojkotem, czy próbą wskazania, że rząd PiS jest na cenzurowym ze względu np. na "lex TVN", prawa mniejszości czy TSUE - powiedział lider PO.

 

- Problemem PiS prawie właściwie od zawsze, ale to widać szczególnie jaskrawo w tych latach, jest nie tylko zła wola, ale o wiele częściej niż państwo myślicie też brak kompetencji i nieudolność - ocenił Tusk. Jak podkreślił przygotowanie zestawu projektów ustaw koniecznych, by pozyskać i wydać fundusze europejskie wymaga bardzo powyżej pracy i poważnych kompetencji.

Waldemar Buda o niezaakceptowaniu jeszcze KPO

Grzegorz Kępka zapytał Waldemara Budę o to, dlaczego polski Krajowy Plan Odbudowy nie został zatwierdzony w lipcu, jak to wcześniej zapowiadano, odpowiedział, że to "pytanie do Komisji Europejskiej". Jego zdaniem wszystkie wątpliwości dotyczące polskiego KPO zostały wyjaśnione. - Nikt nie oczekuje od nas zmian tego planu, korekt i wyjaśnień. Swoją pracę wykonaliśmy - powiedział.

 

ZOBACZ: Pierwszy Krajowy Plan Odbudowy zatwierdzony. Pieniądze jeszcze w lipcu

 

Termin był dwumiesięczny na wszystkie plany, więc my zgodnie z terminem złożyliśmy plan i czekamy na opinię komisji - odpowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - To są skutki i konsekwencje działania Senatu - dodał.

 

Wszystkie kraje złożyły decyzje ratyfikacyjne, są dwa kraje, które nie złożyły planu, ale ratyfikację złożyliśmy jako ostatni w Europie - stwierdził w rozmowie z Grzegorzem Kępką wiceminister Waldemar Buda.

"Opóźnienia są konsekwencjami działania Senatu"

Waldemar Buda stwierdził w "Graffiti", że "w polityce międzynarodowej jest coś takiego jak zasada wzajemności". - Skoro jako ostatni kraj ratyfikowaliśmy ustawę o zasobach własnych, trudno oczekiwać, że KE teraz rozpatrzy nasz KPO jako pierwszy - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Dodał, że te opóźnienia są konsekwencjami działania Senatu. 

 

ZOBACZ: Waldemar Buda: dzisiaj opublikujemy ustawę podatkową Polskiego Ładu

 

ECOFIN, czyli komisja zatwierdzająca ratyfikacje zebrał się w poniedziałek 26 lipca. Następne posiedzenie mają dopiero we wrześniu. Waldemar Buda został zapytany, czy to oznacza, że do września plan ratyfikacji nie zostanie Polsce zaakceptowany.

 

- Ja bym tak tego nie stwierdził. Są sytuacje, że nadzwyczajne posiedzenie się zdarzają. Ja wiem, że działania Senatu nam nie pomogły - odpowiedział.

aml / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie