Waldemar Buda: dzisiaj opublikujemy ustawę podatkową Polskiego Ładu

Polska
Waldemar Buda: dzisiaj opublikujemy ustawę podatkową Polskiego Ładu
Polsat News
Wiceminister Waldemar Buda w "Graffiti"

Dzisiaj, w ciągu godziny, dwóch będzie opublikowana w Rządowym Centrum Legislacji ustawa podatkowa będąca elementem Polskiego Ładu. To pokazuje, że idziemy zgodnie z harmonogramem - powiedział w poniedziałek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Grzegorz Kępka zapytał Waldemara Budę o to, dlaczego polski Krajowy Plan Odbudowy nie został zatwierdzony w lipcu, jak to wcześniej zapowiadano, odpowiedział, że to "pytanie do Komisji Europejskiej". Jego zdaniem wszystkie wątpliwości dotyczące polskiego KPO zostały wyjaśnione. - Nikt nie oczekuje od nas zmian tego planu, korekt i wyjaśnień. Swoją pracę wykonaliśmy - powiedział.

 

ZOBACZ: Pierwszy Krajowy Plan Odbudowy zatwierdzony. Pieniądze jeszcze w lipcu

 

Termin był dwumiesięczny na wszystkie plany, więc my zgodnie z terminem złożyliśmy plan i czekamy na opinię komisji - odpowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - To są skutki i konsekwencje działania Senatu - dodał.

 

Wszystkie kraje złożyły decyzje ratyfikacyjne, są dwa kraje, które nie złożyły planu, ale ratyfikację złożyliśmy jako ostatni w Europie - stwierdził w rozmowie z Grzegorzem Kępką wiceminister Waldemar Buda.

"Opóźnienia są konsekwencjami działania Senatu"

Waldemar Buda stwierdził w "Graffiti", że "w polityce międzynarodowej jest coś takiego jak zasada wzajemności". - Skoro jako ostatni kraj ratyfikowaliśmy ustawę o zasobach własnych, trudno oczekiwać, że KE teraz rozpatrzy nasz KPO jako pierwszy - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Dodał, że te opóźnienia są konsekwencjami działania Senatu. 

 

WIDEO: Waldemar Buda w "Graffiti"

 

 

ECOFIN, czyli komisja zatwierdzająca ratyfikacje zbiera się w poniedziałek 26 lipca. Następne posiedzenie mają dopiero we wrześniu. Waldemar Buda został zapytany, czy to oznacza, że do września plan ratyfikacji nie zostanie Polsce zaakceptowany.

 

- Ja bym tak tego nie stwierdził. Są sytuacje, że nadzwyczajne posiedzenie się zdarzają. Ja wiem, że działania Senatu nam nie pomogły - odpowiedział.

Spór z TSUE powodem opóźnień przy rozpatrywaniu KPO?

Odpowiadając na pytanie o to, czy powodem opóźnień przy rozpatrywaniu KPO przez KE może być kwestia izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i sporu z TSUE dotyczącego tej sprawy, Buda przypomniał wypowiedź wiceszefowej KE Very Jourovej, która zdaniem wiceministra "wskazała, że nie ma związku między TSUE a środkami z Funduszu Odbudowy".

 

"Taka jest oficjalna wersja i raczej chodzi o to, że nie ma mowy o kolejności rozpatrywania tych planów (KPO poszczególnych krajów - red). Nie ma powodu, żeby wyjąć polski KPO przed szereg i go rozpatrywać" - powiedział Buda.

 

ZOBACZ: Wyrok TSUE. Apel Naczelnej Rady Adwokackiej

 

Jak dodał, "myśmy nie czekając na środki europejskie dzisiaj uruchomili narzędzia stymulujące gospodarkę".

 

"To 20 mld zł dla samorządów, które umożliwią inwestycje na niespotykaną skalę" - stwierdził polityk.

"Kroku w tył nie będzie"

W nawiązaniu do decyzji TSUE, Waldemar Buda został zapytany, czy podobnie jak premier Morawiecki uważa, że Izba Dyscyplinarna nie spełniła oczekiwań i byłby za tym żeby dokonać przeglądu.


- Jak spojrzymy sucho na statystyki, na to ile rozstrzygnięć podjęła w sensie odpowiedzialności, czy uruchomienia odpowiedzialności sędziów, to nie jest ona zadowalająca. My możemy się cofnąć i dokonywać korekt w sytuacjach ocenianych z punktu widzenia obywatela Polaka. Tutaj najmniejszego kroku w tył nie będzie. - Dokonujemy przeglądu rozwiązań, jakie są możliwe - dodał.

 

- Myślimy o dokonaniu reformuły wewnątrz struktury SN, ale to wymaga analizy. Pochopnie nic nie będziemy robić - stwierdził.

 

Jakiś czas temu Jarosław Gowin na antenie Polsat News powiedział, że nie popiera Polskiego Ładu w takiej formule, bo "Polski Ład to wyższe podatki, które będą płaciły miliony ciężko pracujących Polaków". Kępka zapytał Budę, czy po tych słowach lider Porozumienia należy jeszcze w koalicji rządowej.

 

- Jarosław Gowin nie jest recenzentem rządu, tylko jest jego częścią. Nikt w ramach Zjednoczonej Prawicy nie może rościć sobie prawa do tego, żeby zgadzał się w 100 proc i dopiero wtedy popierał projekty. Bardzo dużo ustępstw w Polskim Ładzie już uczyniliśmy - odpowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Polski Ład opublikuje rozwiązania podatkowe

Waldemar Buda zapowiedział w Polsat News, że w poniedziałek opublikowany zostanie projekt ustawy dotyczący rozwiązań podatkowych przewidzianych w programie Polski Ład Zjednoczonej Prawicy.

 

- Dzisiaj w ciągu godziny, dwóch będzie opublikowana w Rządowym Centrum Legislacji ustawa podatkowa będąca elementem Polskiego Ładu - poinformował Buda. -To pokazuje, że idziemy zgodnie z harmonogramem, realizujemy ten plan - dodał.

 

ZOBACZ: Jarosław Gowin: podatkowy Polski Ład uderza w miliony Polaków

 

Wiceminister stwierdził, że "do listopada" muszą zostać dopracowane wszystkie rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu, gdyż koalicji rządzącej zależy, aby jak najszybciej, od nowego roku, weszły one w życie.

 

- Dzisiaj będzie projekt ustawy, konkretne rozwiązania, do których każdy będzie mógł się odnieść - stwierdził Buda.

 

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

 

Więcej odcinków programu "Graffiti" znajdziesz pod tym linkiem.

aml/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie