Ponad 40 st. C we wschodniej części Europy Południowej; w Grecji powołano urzędnika ds. upałów

Świat
Ponad 40 st. C we wschodniej części Europy Południowej; w Grecji powołano urzędnika ds. upałów
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Upały w południowej Europie

Nad wschodnie południe Europy nadciąga fala ekstremalnych upałów. Przewiduje się, że w czwartek temperatury mogą sięgnąć nawet 43 st. C. Władze przygotowują się na nadchodzące ciężkie warunki pogodowe.

Służby odpowiedzialne za zdrowie publiczne w Macedonii przekazały, że wszystkie regiony administracyjne tego kraju będą zagrożone upałami i apelowały m.in. o wstrzymanie prac konstrukcyjnych i zapewnienie ochrony starszym i bezdomnym.

 

Wysokie temperatury będą utrzymywały się przez weekend w Macedonii Północnej, Albanii, Grecji oraz w częściach Rumunii i Serbii. W regionie Dimal w środkowej Albanii już w środę odnotowano 42 st. C.

 

ZOBACZ: Naukowcy: globalny upadek społeczeństwa w ciągu kilku dziesięcioleci. 5 krajów, które przetrwają

 

W stolicy Bułgarii, Sofii, władze miasta zapewniały rozdawanie butelek wody przechodniom, wysłano też samochody nawadniające okoliczne parki i ogrody.

Globalne ocieplenie

W Atenach już od początku tygodnia zorganizowano klimatyzowane przestrzenie publiczne, doradza się mieszkańcom pozostawanie w domach w okolicach południa. Powołano też specjalnego urzędnika ds. upałów. Ateny wraz z Paryżem, Rotterdamem, Glasgow i Sewillą należą do europejskiej sieci miast, które współpracują w walce ze skutkami wysokich temperatur.

 

ZOBACZ: Tokio 2020. Upały, koronawirus i tajfun. Organizatorzy zmieniają harmonogram

 

- Od lat mówimy o globalnym ociepleniu, a nigdy specjalnie nie zajmowano się tematem upałów - powiedziała urzędnik ds. upałów w stolicy Grecji, Eleni Myriwili.

 

Wysokie temperatury sprzyjają pożarom, które od dwóch dni pustoszą południową Grecję, zmuszając mieszkańców górzystych terenów w okolicach miasta Patras do opuszczenia swoich domostw. Odnotowano też pożary lasów w Bułgarii i Albanii.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie