Komisja Europejska zaakceptowała krajowy plan odbudowy Grecji. Ateny dostaną ok. 30,5 mld euro

Świat
Komisja Europejska zaakceptowała krajowy plan odbudowy Grecji. Ateny dostaną ok. 30,5 mld euro
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/DanaTentis
Grecja otrzyma ok. 30,5 mld euro

Komisja Europejska zaakceptowała krajowy plan odbudowy Grecji. Otwiera to drogę do wypłaty Atenom środków z Funduszu Odbudowy. Zdaniem szefowej KE Ursuli von der Leyen, plan "odmieni Grecję na dziesięciolecia".

- Plan jest ambitny i zbuduje lepszą przyszłość dla Greków. Odmieni Grecję na dziesięciolecia. Wykorzystajmy to dla następnych pokoleń - powiedziała Von der Leyen w Grecji w obecności premiera Kyriakosa Mitsotakisa. Ateny mają otrzymać około 30,5 mld euro, w tym 17,8 mld w formie dotacji bezpośrednich i 12,7 mld w formie pożyczek.

 

Von der Leyen rozpoczęła swoją podróż po Europie w środę od Portugalii i Hiszpanii, gdzie ogłosiła zielone światło Brukseli dla krajowych planów odbudowy. Po Grecji uda się do Danii w czwartek po południu.

Przewidywany wzrost

AFP wskazuje, że po dekadzie kryzysu gospodarczego Grecja liczyła na powrót do silnego wzrostu w 2020 roku, ale jej PKB spadł o 8,2 proc. z powodu pandemii.

 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że grecka gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,3 proc., a w 2022 r. wzrost przyspieszy do 5,4 proc. Komisja Europejska prognozuje wzrost greckiego PKB o 4,1 proc. w tym roku i 6 proc. w 2022 roku.

 

ZOBACZ: KE: zielone światło dla Funduszu Odbudowy

 

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że rozpoczęła pożyczanie środków na rynkach finansowych na potrzeby Funduszu Odbudowy. Pierwsza transza pożyczki obejmuje 20 mld euro.

 

Wszystkie państwa UE zatwierdziły decyzję w sprawie zasobów własnych. Dzięki temu Komisja Europejska mogła rozpocząć pozyskiwanie funduszy na sfinansowanie Funduszu Odbudowy. W tym celu KE ogłosiła na początku czerwca, że w 2021 r. wyemituje obligacje długoterminowe o wartości około 80 mld euro, które uzupełni krótkoterminowymi eurobonami, aby pokryć pozostałe wymogi w zakresie finansowania.

Plan oparty na wstępnych szacunkach

Ostateczna kwota obligacji UE i eurobonów zależeć będzie od potrzeb finansowych, które Komisja dokładniej oceni jesienią. W ten sposób KE ma być w stanie sfinansować w drugiej połowie roku wszystkie zaplanowane dotacje i pożyczki dla państw członkowskich w ramach Funduszu Odbudowy i unijnych polityk.

 

Plan finansowania opiera się na wstępnych szacunkach dotyczących potrzeb państw członkowskich w zakresie pożyczek i dotacji. We wrześniu Komisja dokona jego aktualizacji, mając dokładniejszy obraz potrzeb finansowych państw członkowskich na ostatnie miesiące bieżącego roku.

 

ZOBACZ: Grecki minister turystyki: otwieramy cały sektor turystyczny i znosimy część restrykcji

 

Aby sfinansować Fundusz Odbudowy, Komisja Europejska w imieniu UE zaciągnie pożyczki na rynkach kapitałowych na kwotę do 750 mld euro w cenach z 2018 r. Przełoży się to na wolumen pożyczek wynoszący średnio około 150 mld euro rocznie w okresie od połowy 2021 r. do końca 2026 r., co sprawi, że UE stanie się jednym z największych emitentów długu w euro.

 

We wrześniu 2021 r. Komisja zamierza też rozpocząć emisję obligacji UE i eurobonów w drodze aukcji. Po uruchomieniu systemu aukcyjnego Komisja regularnie emitować będzie obligacje. Ponadto organizować będzie regularne aukcje eurobonów.

Dzięki wysokiemu ratingowi kredytowemu UE Komisja będzie mogła zaciągać pożyczki na korzystnych warunkach.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie