Ustawa medialna w Sejmie. Kiedy głosowanie?

Polska
Ustawa medialna w Sejmie. Kiedy głosowanie?
PAP/Marcin Obara
Kiedy Sejm zajmie się zmianami w ustawie medialnej?

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma być przedmiotem debat sejmowych. Nie jest jednak jasne, czy będą one miały miejsce na rozpoczętym się w środę 35. posiedzeniu. Nadzieję taką wyraził rzecznik rządu Piotr Müller. Przesunięcia dyskusji na sierpień spodziewa się zaś wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

- Projekt ustawy medialnej będzie procedowany raczej na posiedzeniu Sejmu 11 sierpnia – powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Dodał, że wcześniej musi się odbyć się posiedzenie komisji. Dopytywany czy zmiana jest spowodowana tym, że nie ma większości dla przegłosowania projektu, Terlecki odparł: "no jak?", wskazując, że inaczej nie udałoby się obronić ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Debata nad wnioskiem posłów KO w sprawie wotum nieufności dla ministra ma się odbyć w środę wieczorem.

Müller: możemy przyjąć ustawę na tym posiedzeniu

35. posiedzenie Sejmu odbywa się w dniach 21-23 lipca. Wcześniej pojawiały się głosy, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji będzie omawiana już teraz. - Na tym posiedzeniu Sejmu temat nowelizacji ustawy medialnej ma szansę ostatecznie się rozstrzygnąć; jestem przekonany, że mamy większość, która jest w stanie przyjąć tę ustawę na tym posiedzeniu - powiedział wcześniej w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

 

ZOBACZ: Ustawa medialna. Suski: nie spodziewałem się awantury

 

- W tej chwili jest standardowa ścieżka parlamentarna, czyli mamy komisję sejmową, jak komisja sejmowa zamknie pracę, to wtedy przedstawia je na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Czy będzie to dzisiaj, czy na następnym posiedzeniu dowiemy się w dniu dzisiejszym, zależnie od tego jak będą pracowały komisje - uściślił. 

 

W momencie otwierania obrad, ustawy nie było w porządku dziennym prac niższej izby parlamentu. Znajdowała się w sekcji obejmującej możliwe uzupełnienia do porządku obrad. W internetowym programie Rp.pl rzecznik rządu powiedział, że do projektu ustawy zgłoszony został pakiet poprawek.

 

Nieco później Ryszard Terlecki przekazał sejmowym dziennikarzom, że "projekt ustawy medialnej będzie procedowany raczej na posiedzeniu Sejmu 11 sierpnia".  

 

ZOBACZ: Posiedzenie Sejmu. Grzegorz Braun wykluczony z obrad za brak maseczki

 

- Ale to nie może być też tak, że odmawia się polskiemu parlamentowi możliwości regulowania spraw, które są elementem decyzji polskiego parlamentu, a nie jakiegokolwiek innego - powiedział.

Gowin: koncesja dla krajów UECD

Projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji zakłada, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

 

Porozumienie Jarosława Gowina chce wprowadzić do ustawy poprawkę, która zakłada rozszerzenie grupy krajów mogących być większościowymi właścicielami mediów w Polsce na wszystkie kraje OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). - Na mocy takiej poprawki wszystkie obecnie funkcjonujące telewizje w Polsce mogłyby działać - tłumaczył zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek. Przedstawiciele tej partii zapowiedzieli głosowanie przeciw nowelizacji, jeśli poprawka nie zostanie uwzględniona.

 

- Bez naszej poprawki Porozumienie nie poprze ustawy medialnej - powiedział w środę dziennikarzom wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin. Wyraził jednocześnie nadzieję, że poprawka "znajdzie poparcie ze strony koalicjantów". Zaznaczył, że "bez poprawki, Porozumienie od początku deklarowało, że naszych głosów za tą ustawą nie będzie".

 

Swoją propozycję poprawki zgłosił też Paweł Kukiz. Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz we wtorkowym wpisie na Facebooku oświadczył, że do projektu zmian w ustawie medialnej składa poprawkę, wykluczającą możliwość "upaństwowienia" mediów prywatnych. 

Kukiz: mediów nie kupią spółki skarbu państwa

Kukiz poinformował, że poprawka zakłada m.in., że zbywane w związku z wykonaniem obowiązku dostosowania do ustawy udziały lub akcje w spółce z bezpośrednim lub pośrednim udziałem osób zagranicznych, nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb Państwa.

 

Pytany, jak ocenia poprawkę zaproponowaną przez Pawła Kukiza, rzecznik rządu odparł, że "jest to ciekawa poprawka". - Bez wątpienia trzeba się przyjrzeć temu rozwiązaniu. To jest jeden z elementów tej dyskusji, która powinna odbyć się na posiedzeniu komisji sejmowej. I być może ona nie powinna być zbyt szybka. W związku z tym warto nad tym się trochę mocniej pokłonić i przeanalizować - powiedział Müller.

 

ZOBACZ: Wybór RPO w Senacie. Ślubowanie jeszcze w tym tygodniu?

 

- To jest ciekawa poprawka. Paweł Kukiz w ostatnim czasie w wielu miejscach zgłasza pewne inicjatywy, które w niektórych miejscach przyjmujemy - dodał rzecznik rządu.

 

W debacie publicznej często padają oceny, że projekt jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie