Posiedzenie Sejmu. Grzegorz Braun wykluczony z obrad za brak maseczki

Polska
Posiedzenie Sejmu. Grzegorz Braun wykluczony z obrad za brak maseczki
Polsat News

Marszałek Elżbieta Witek wykluczyła w środę z obrad Sejmu posła Konfederacji Grzegorza Brauna za brak maseczki. To kolejny raz, kiedy poseł został wykluczony z tego samego powodu. - Jaka jest podstawa prawna pani działania? - pytał Braun.

Poseł Braun był jedną w pierwszych osób, jakie weszły na mównicę podczas rozpoczętego w środę posiedzenia Sejmu. Chciał zabrać głos w trybie wniosku formalnego. Marszałek Sejmu kilkukrotnie upominała go, aby zgodnie z regulaminem parlamentu założył maseczkę, ponieważ nie przedstawił zaświadczenia lekarskiego, które zwalniałoby go z obowiązku zakrywania ust i nosa. 

 

- Proszę udzielić mi głosu w trybie wniosku formalnego. Czy Pani jest lekarzem? Jaka jest podstawa prawna pani działania? - mówił Grzegorz Braun. 

 

ZOBACZ: Posiedzenie Sejmu. Zmiany w projekcie ustawy medialnej. Nowe informacje

 

Marszałek Sejmu przywołała jeden z punktów regulaminu Sejmu, ale polityk nie ustąpił. Po dłuższej chwili stwierdziła, że Braun uniemożliwia prowadzenie obrad. - Podejmuję decyzję o wykluczeniu pana. Zgodnie z regulaminem proszę opuścić salę - powiedziała Witek.

 

Wideo: Grzegorz Braun wykluczony z obrad za brak maseczki

Zanim polityk zszedł z mównicy, ustawił przed marszałek dwie książki.   

 

Odbudowa Pałacu Saskiego i odwołanie Czarnka

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na obecnym posiedzeniu Sejm nie zajmie się projektem ustawy medialnej autorstwa posłów PiS. Wicemarszałek Ryszard Terlecki poinformował w środę dziennikarzy, że projekt będzie procedowany raczej na posiedzeniu 11 sierpnia.

 

W środę ma odbyć się debata nad wnioskiem posłów KO w sprawie wotum nieufności dla ministra Przemysława Czarnka. Wniosek o odwołanie szefa MEiN złożyli w czerwcu posłowie Koalicji Obywatelskiej. "Minister Czarnek musi odejść, jest ministrem złym i szkodliwym, pełnym pogardy i agresji. Jego wypowiedzi o młodzieży, o części polskiego społeczeństwa dyskwalifikują go nawet jako parlamentarzystę, nie mówiąc o tym, że go w pełni dyskwalifikują jako osobę, która ma odpowiadać za przyszłość polskich dzieci" - mówiła wówczas wiceszefowa klubu KO Barbara Nowacka.

 

Posłowie mają też rozpatrzyć prezydencki projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Zrekonstruowane kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla - jako siedziba Senatu.

 

dsk/ml/ / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie