Paweł Kukiz o ustawie medialnej. Składa poprawkę

Polska
Paweł Kukiz o ustawie medialnej. Składa poprawkę
Polsat News

"Przeczytałem projekt ustawy (o radiofonii i telewizji - red.) i ogólnie jest ok. Jedno budzi poważny niepokój" - napisał na Facebooku Paweł Kukiz zapowiadając, że do projektu zgłosi poprawkę.

Na początku lipca posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, w którym wskazano, że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego". Przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski (PiS).

 

ZOBACZ: Posiedzenie Sejmu. Zmiany w projekcie ustawy medialnej. Nowe informacje

 

Kukiz we wtorkowym wpisie na Facebooku tłumaczył, "o co chodzi" w tej nowelizacji.

 

"Jednym zdaniem - o ograniczenie zagranicznego kapitału w polskich mediach dla państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli np. USA, Rosji czy Kolumbii). O to, by państwa spoza EOG nie mogły posiadać większości udziałów w polskojęzycznych mediach" - pisał Kukiz.

"Trudno mi będzie to poprzeć"

Jak dodał, "takie regulacje istnieją od lat np. w Niemczech, Austrii, we Francji - tu »zagraniczni« mogą mieć maksymalnie jedynie 20 proc.".

 

"Przeczytałem projekt ustawy i ogólnie jest ok" - podkreślił.

 

ZOBACZ: Kukiz o uchwale PiS ws. zatrudniania rodzin w spółkach Skarbu Państwa: "kropla drąży skałę"

 

"Jedno, co budzi poważny niepokój w obecnym brzmieniu projektu ustawy, to niebezpieczeństwo, że akcje w mediach prywatnych (objętych ustawą o radiofonii i telewizji) mogłyby wykupywać spółki skarbu państwa, czyli w praktyce ich szefostwo- nominaci partii politycznych. Tak jak miało to miejsce przy zakupie przez »Orlen« grupy Polska Press" - stwierdził.

 

Jak tłumaczył, "żeby tego niebezpieczeństwa uniknąć składamy poprawkę, której treść i uzasadnienie przedstawiam poniżej. Mam nadzieję, że Sejm zagłosuje za naszą poprawką, która WYKLUCZA możliwość »upaństwowienia« mediów prywatnych. Jeśli jednak ta poprawka uchwalona nie zostanie, to trudno będzie mi poprzeć całą ustawę".

Poprawka Kukiza

Poinformował, że w projekcie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druk nr 1389) w art. 2 "dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1" i dodaje się ust. 2 i 3.

 

"Udziały lub akcje w spółce z bezpośrednim lub pośrednim udziałem osób zagranicznych, zbywane w związku z wykonaniem obowiązku dostosowania, o którym mowa w ust. 1, nie mogą być przejmowane w celu zbycia lub nabywane przez Skarb państwa, spółkę realizującą misję publiczną w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarzadzania mieniem państwowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 735 oraz z 2021 r. poz. 159 i 255), państwową osobę prawną w rozumieniu art. 3 ust. 1-3 tej ustawy oraz spółkę z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu państwa" - głosi treść propozycji Kukiz'15.

 

ZOBACZ: Paweł Kukiz: zagłosowałem, bo prosił mnie o to prezes PiS

 

W poprawce wskazano, że "czynność prawna dokonana z naruszeniem zakazu, o którym mowa w ust. 2, jest nieważna".

 

Kukiz zaznaczył, że celem proponowanej poprawki "jest zapewnienie, aby zmiany proponowane w projektowanej ustawie a związane z wprowadzeniem ograniczeń w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji nie doprowadziły do ograniczenia pluralizmu na rynku medialnym".

 

"Dla osiągnięcia ww. celów proponuje się dodanie w art. 2 projektu (przepis przejściowy) ust. 2 i 3, które jednoznacznie przesądzają, że po pierwsze - Skarb państwa, działając bezpośrednio lub pośrednio nie może stać się udziałowcem lub akcjonariuszem spółek, które w związku z projektowaną zmianą przepisów zmuszone będą do dostosowania swojej struktury właścicielskiej do nowych regulacji, przez zbycie udziałów lub akcji w takiej spółce, ani też przejmować w celu dalszego zbycia takich udziałów lub akcji, po drugie zaś – przesądzenie (w ust. 3), że czynność prawna nabycia udziałów lub akcji wbrew zakazowi wyrażonemu w ust. 2 jest nieważna" - podkreślono w uzasadnieniu poprawki.

 

Wskazano, że proponowane przepisy mają "zapewnić, że Skarb państwa nie stanie się w jakimkolwiek trybie beneficjentem wprowadzanych zmian w ustawie z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji".

prz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie