Belgia: ponad 60 polskich dzieci czeka na ewakuację. Są informacje o akcji ratunkowej

Świat
Belgia: ponad 60 polskich dzieci czeka na ewakuację. Są informacje o akcji ratunkowej
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Powódź wyrządziła wiele zniszczeń w Belgii. Niektóre budynki są odcięte od świata

Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE we współpracy z polskim konsulatem zorganizuje w piątek rano ewakuację ponad 60 dzieci oraz ich opiekunów uwięzionych w ośrodku wczasowym w Belgii w wyniku powodzi – przekazał Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.

Ewakuację przeprowadzi belgijska armia.

 

ZOBACZ: Upały i pożary w Kalifornii. Ewakuacja mieszkańców

 

- Interweniowaliśmy w tej sprawie i dzieci zostaną ewakuowane w piątek rano z zalanych budynków przez belgijskie wojsko. Następnie zostaną przewiezione naszymi autokarami do Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli, skąd rodzice będą mogli je odebrać – powiedział Sadoś.

 

- Belgijska armia podjęła decyzje o ewakuacji o świcie. Dzieciom i opiekunom będzie zapewniona opieka medyczna oraz wszelkie dodatkowe wsparcie - dodał polski ambasador.

 

WIDEO: Woda odcięła od świata ośrodek wczasowy Polskiej Macierzy Szkolnej

 

 

Ponad 60 polskich dzieci przebywa w odciętym od świata przez powódź ośrodku wczasowym Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour na wschodzie Belgii. Wszystkie drogi dojazdowe do tego ośrodka są zalane. Organizatorzy wypoczynku dzieci oczekują wraz z wychowankami na ewakuację.

Ulewy w Belgii

Od kilku dni Belgię nawiedzają intensywne deszcze, które spowodowały powodzie w wielu częściach kraju. Woda zalała także ośrodek wczasowy Polskiej Macierzy Szkolnej w Comblain-la-Tour w Walonii.

 

ZOBACZ: Niemcy. Tragiczne skutki powodzi. 58 ofiar, zawalone domy

 

- W tej chwili do budynku można dostać się praktycznie tylko łodzią. Zalane są wszystkie drogi dojazdowe. Woda w niektórych miejscach sięga ponad metra głębokości. Czekamy na ewakuację. Liczymy, że władze belgijskie przeprowadzą ją w piątek - powiedział Piotr Ładomirski z Polskiej Macierzy Szkolnej.

Dodał, że dzieci i opiekunowie są bezpieczni. - Mają dostęp do wody i jedzenia. W budynku jest nadal dostęp do energii elektrycznej - wskazał.

kmd/rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie