Upały i pożary w Kalifornii. Ewakuacja mieszkańców

Świat
Upały i pożary w Kalifornii. Ewakuacja mieszkańców
AP
Pożary w Kalifornii wzmaga pogoda

Trzy wielkie pożary zniszczyły kilkanaście domów i zmusiły lokalne społeczności do ewakuacji w północnej Kalifornii. Kilkuset strażaków walczy z płomieniami w czterdziestostopniowym upale.

Fala upałów w Kalifornii osłabła w ostaniach godzinach, ale to tylko nieznaczne ochłodzenie. W czasie świątecznego dla Amerykanów weekendu czwartego lipca, znowu będzie bardzo gorąco.

Ewakuacja mieszkańców 

Niebezpieczna sytuacja jest w Lakehead, gdzie większość mieszkańców została ewakuowana. Ogień pojawił się w okalających miejscowość górach.

 

- Naprawdę jestem zaniepokojony. Nadciągają wiatry, a płomienie nie są zbyt daleko. Musimy bardzo uważać - mówił Tim Grubb, jeden z mieszkańców ewakuowanej miejscowości. 

 

ZOBACZ: Pożary w Kanadzie. Setki mieszkańców ewakuowanych

 

Pożary wzmaga pogoda. - Jest bardzo gorąco i sucho - powiedziała Suzi Johnson, rzeczniczka służb leśnych Shasta-Trinity National Forest.

 

Ewakuowano także mieszkańców miasta Weed w północnej Kalifornii wskutek pożaru lasu, który objął ponad 80 km kw. powierzchni drzewostanu. 

Świętowanie w upale 

Wiele kalifornijskich parków narodowych wprowadziło ograniczenia rozpalania ognisk i gotowania w plenerze, ze względu na ryzyko pożaru w warunkach gorącego i suchego lata. W nadchodzący weekend parki szykują się na tłumy turystów.


Władze stanowe wezwały ludzi do nieużywania fajerwerków z okazji święta niepodległości 4 lipca, powołując się między innymi na groźbę pożarów. Śledczy tymczasem usiłują zlokalizować samochód, który mógł być przyczyną pojawienia się ognia koło autostrady w środowe popołudnie.

laf / AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie