Delta w Europie. Lawinowy wzrost zakażeń w Danii i Wielkiej Brytanii

Świat
Delta w Europie. Lawinowy wzrost zakażeń w Danii i Wielkiej Brytanii
PAP/EPA/NARONG SANGNAK

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oświadczyło w środę, że według jego szacunków do końca sierpnia 90 procent wszystkich zakażeń koronawirusem w Unii Europejskiej będzie wywołanych wariantem Delta. Dziś w Danii odnotowano najwięcej infekcji od połowy maja, a Delta odpowiada za 78,7 proc. przypadków. Natomiast w Wielkiej Brytanii wykryto najwięcej przypadków od 15 stycznia.

W związku z tymi szacunkami Europejska Agencja Leków (EMA) zaapelowała o przyśpieszenie kampanii szczepień i podkreśliła, że do ochrony przed wysoce zaraźliwym wariantem niezbędne są dwie dawki szczepionki.

 

- Przestrzeganie zalecanego kursu szczepień jest konieczne, aby korzystać z najwyższego poziomu ochrony przed wirusem - napisała EMA w oświadczeniu. - Wszystkie dane sugerują, że dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 (...) są niezbędne do zapewnienia odpowiedniej ochrony przed wariantem Delta - zaznaczono.

 

ZOBACZ: Naukowcy ostrzegają: Delta zagraża Europie. To najbardziej niebezpieczny wariant koronawirusa

 

EMA ostrzega także, iż wariant Delta może "poważnie utrudnić wysiłki w celu opanowania pandemii" i apeluje o "wzmożone wysiłki" w niektórych krajach, aby chronić osoby podatne na zagrożenie i osoby starsze, przebywające w społecznych placówkach.

 

Agencja w ten sposób odniosła się do informacji ECDC, iż w 10 krajach UE prawie 30 proc. lub więcej osób po 80. roku życia nie poddało się procesowi zaszczepienia.

Delta wykryta w co najmniej 111 krajach

EMA wstrzymała się przy tym od wydawania jakichkolwiek zaleceń, dotyczących mieszania szczepionek różnych producentów. Oświadczyła jedynie, że istnieją naukowe dowody na to, by sądzić, że mieszanie różnych marek surowic między pierwszym a drugim szczepieniem było bezpieczne i skuteczne. Zdaniem Agencji zastosowanie takiej strategii szczepień "może pozwolić na szybszą ochronę populacji i lepsze wykorzystanie dostępnych zapasów szczepionek".

 

ZOBACZ: Wariant delta. Skuteczność szczepionki J&J

 

Zdaniem EMA obecnie jest za wcześnie, aby potwierdzić, czy i kiedy będzie potrzebne stosowanie dodatkowej dawki przypominającej.

Ze swojej strony Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w środę, że wariant Delta został wykryty w co najmniej 111 krajach w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i prawdopodobnie stanie się dominującym wariantem na całym świecie w nadchodzących miesiącach.

Dania zmierza się z wariantem Delta

W Danii w ciągu ostatniej doby odnotowano 1202 przypadki Covid-19, to najwyższa liczba infekcji od połowy maja. Bardziej zaraźliwa wersja Delta koronawirusa stanowiła 78,7 proc. wszystkich pozytywnych próbek.

 

Według duńskiego Instytutu ds. chorób zakaźnych (SSI) przyczyną wysokich dobowych przyrostów zakażeń w ostatnich dniach jest rozwój wersji Delta. Zaledwie tydzień temu notowano 607 przypadków koronawirusa dziennie.

 

Jak wskazuje dyrektor SSI Henrik Ullum, chorują głównie młodzi ludzie w wieku 20-29 lat. W Danii jest to przedział wiekowy, któremu stosunkowo niedawno zaoferowano szczepienia przeciwko Covid-19. Z powodu wakacji w wielu punktach są wolne terminy.

 

ZOBACZ: Wariant Delta w Sydney. Konieczne utrzymanie restrykcji

 

W środę władze zdrowotne wysłały zaproszenia na szczepienia do 240 tys. nastolatków w wieku 12-15 lat. Wcześniej przyjęcie preparatu przeciwko Covid-19 zaoferowano też 16 i 17-latkom.

 

W Danii obie dawki szczepionki otrzymało 41,9 proc. dorosłych, a co najmniej jedną 64,5 proc.

 

Od maja rząd stopniowo znosi restrykcje, wymagając okazywania paszportu koronawirusowego o zaszczepieniu, przejściu choroby lub posiadaniu negatywnego testu przy wejściu do kina lub restauracji.

Najwięcej przypadków od połowy stycznia w Wielkiej Brytanii

Aż 42 302 zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od 15 stycznia i kolejnym w ostatnich dniach rekordem w trakcie trzeciej fali epidemii - poinformowano w środę.

 

Podany w środę bilans jest o ponad 5600 wyższy od dotychczasowego rekordu trzeciej fali, który ustanowiony został zaledwie dzień wcześniej. Oznacza to także, że po siedmiu kolejnych dniach, gdy dobowe bilanse po raz pierwszy od stycznia były powyżej poziomu 30 tys., teraz przekroczone zostało 40 tys.

 

ZOBACZ: Nowe zasady kwarantanny w Wielkiej Brytanii. Zaszczepieni skorzystają

 

Najwyższym dobowym wynikiem od początku całej epidemii pozostaje ten z 8 stycznia tego roku, gdy poinformowano o ponad 68 tys. nowych zakażeń. Jak dotychczas w Wielkiej Brytanii stwierdzono ponad 5,23 mln infekcji, co jest siódmą najwyższą liczbą na świecie.

Niemal 130 tys. ofiar pandemii w Wielkiej Brytanii

Wprawdzie liczba zgonów rośnie obecnie w znacznie wolniejszym tempie, ale ich wzrost też jest zauważalny. W ciągu minionej doby zarejestrowano 49 zgonów z powodu Covid-19, co jest drugim najwyższym bilansem od 9 kwietnia. Wyższy był ten z wtorku, gdy informowano o 50 zmarłych. Od początku epidemii z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło 128 530 osób, co również jest siódmym bilansem na świecie.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Najwięcej infekcji i zgonów od miesięcy. "Bilanse zakażeń mogą sięgnąć 100 tysięcy"

 

W związku z gwałtownie rosnącą liczbą nowych zakażeń coraz głośniej kwestionowana jest decyzja brytyjskiego premiera Borisa Johnsona o tym, by od poniedziałku znieść w Anglii niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje. Władze Szkocji i Walii też ogłosiły poluzowanie ograniczeń, ale ich zniesienie planują na sierpień, a poza tym utrzymają obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Brytyjski rząd jednak wskazuje, że szczepienia wyraźnie przerwały związek między zakażeniami a hospitalizacjami i zgonami.

 

Do wtorku włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 46,04 mln osób, a drugą - prawie 35,16 mln. Stanowi to odpowiednio 87,4 proc. oraz 66,7 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Jednak w ostatnich dniach wyraźnie widać, że liczba wykonywanych szczepień spada.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie