Wariant delta. Skuteczność szczepionki J&J

Świat
Wariant delta. Skuteczność szczepionki J&J
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
"Obecne dane z ośmiu miesięcy pokazują, że jednorazowa szczepionka Johnson & Johnson na COVID-19 generuje silną reakcję przeciwciał neutralizujących, która nie zanika"

Szczepionka Johnson & Johnson przeciwko koronawirusowi zapewnia odporność, która utrzymuje się przez co najmniej osiem miesięcy i wydaje się, że zapewnia odpowiednią ochronę przed niepokojącym wariantem Delta - podała w oświadczeniu firma Johnson & Johnson.

- Obecne dane z ośmiu miesięcy pokazują, że jednorazowa szczepionka Johnson & Johnson na COVID-19 generuje silną reakcję przeciwciał neutralizujących, która nie zanika; raczej obserwujemy poprawę z biegiem czasu – powiedział dr Mathai Mammen, kierownik badań i rozwoju w dziale szczepionek J&J cytowany w wydanym w czwartek oświadczeniu firmy. - Każdy nowy zestaw danych potwierdza, że nasza jednodawkowa szczepionka przeciw COVID-19 odgrywa kluczową rolę w zakończeniu pandemii, która nadal ewoluuje i stawia nowe wyzwania dla zdrowia ludzi na całym świecie - dodał.

 

Skuteczna wobec wariantu Delta

 

W oświadczeniu firma zapewnia, że najnowsze badania pokazały silną aktywność szczepionki wobec wariantu Delta. "Dane te wykazały, że jednorazowa szczepionka Johnson & Johnson wywołała aktywność przeciwciał neutralizujących przeciwko wariantowi Delta na jeszcze wyższym poziomie niż to, co ostatnio zaobserwowano w przypadku wariantu Beta (B.1.351) w RPA, gdzie została wykazana wysoka skuteczność przeciwko ciężkim/krytyczna choroba" - czytamy w oświadczeniu. 

 

ZOBACZ: Wariant Delta. Kwarantanna nawet dla zaszczepionych

 

"W badaniu ENSEMBLE jednodawkowa szczepionka przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson była w 85 proc. skuteczna przeciwko ciężkiej/krytycznemu przebiegowi choroby i wykazała ochronę przed hospitalizacją i śmiercią. Szczepionka była skuteczna we wszystkich regionach badanych na całym świecie, w tym w Afryce Południowej i Brazylii, gdzie w okresie badania często występowały szybko rozprzestrzeniające się warianty Beta i Zeta (P.2)." - podano.

Jak pisze producent, jedna szczepionka Johnson & Johnson wytworzyła przeciwciała neutralizujące przeciwko szeregowi niepokojących wariantów SARS-CoV-2, w tym przeciwko coraz bardziej rozpowszechnionej i bardziej zakaźnej delcie (B.1.617.2), częściowo odpornemu na neutralizację wariantowi Beta (B.1.351), wariantowi Gamma (P.1) i innym, w tym Alpha (B.1.1.7), Epsilon (B.1.429), Kappa (B.1.617.1 ) i wariantowi D614G, a także oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2.

 

Wariant Delta w Polsce

 

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz na antenie Polsat News powiedział, że obecnie w Polsce potwierdzono 113 przypadków wariantu delta koronawirusa. - Głównie dotyczy to osób, które wracają z zagranicy, bądź osób po kontakcie z osobami z zagrożonych destynacji - wskazał.

 

Poinformował, że w tej chwili w kraju nie ma ognisk. - Te przypadki są szybko wyłapywane. Jest izolacja, kwarantanna. Często zalecane izolacja i kwarantanna 14 dni, czyli większe obostrzenia i restrykcje wobec tych osób, niż w przypadku choćby wariantu brytyjskiego, z którym do tej pory mieliśmy do czynienia - wyjaśnił.

 

Zaznaczył, że "Sanepid zapobiegawczo kieruje wszystkich z kontaktu na kwarantannę, bez względu na to, czy ta osoba ma zaszczepienie dwoma dawkami, bądź jedną Johnson & Johnson". - Tutaj staramy się dmuchać na zimne i służby sanitarne dmuchają na zimne, kierując wszystkich z kontaktu na kwarantannę - powiedział Andrusiewicz.

 

Dodał, że osoby zaszczepione nie są zwalnianie po kilku dniach z kwarantanny. - Mówimy o pełnym czasie kwarantanny - wskazał.

 

 

 

pgo/CNN/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie