Wielka Brytania. Najwięcej infekcji i zgonów od miesięcy. "Bilanse zakażeń mogą sięgnąć 100 tysięcy"

Świat
Wielka Brytania. Najwięcej infekcji i zgonów od miesięcy. "Bilanse zakażeń mogą sięgnąć 100 tysięcy"
AP
Naukowcy szacują, że szczyt trzeciej fali epidemii w Wielkiej Brytanii nastąpi około połowy sierpnia.

Najwyższą od początku trzeciej fali epidemii liczbę wykrytych zakażeń koronawirusem - 36 660 - oraz zgonów z powodu Covid-19 - 50 - zarejestrowano w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii - poinformowano we wtorek.

Jeśli chodzi o wykryte infekcje, jest to najwyższy poziom od 22 stycznia, a także siódmy kolejny dzień, w którym ich liczba przekracza 30 tys., natomiast zgonów jest najwięcej od 9 kwietnia.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Polacy będą testować szczepionkę przeciwko wariantowi Beta

 

Dla porównania - we wtorek przed tygodniem liczba wykrytych zakażeń wynosiła niespełna 28,8 tys., a zgonów - 37.

 

Z kolei rekordowe bilanse od początku epidemii w Wielkiej Brytanii miały miejsce w styczniu tego roku - zakażeń było ponad 68 tys., a zgonów - 1820.

Będzie 100 tys. zakażeń dziennie?

Dotychczas w Wielkiej Brytanii stwierdzono 5,19 mln infekcji, z powodu których zmarło 128 481 osób. W obu przypadkach są to siódme najwyższe bilanse na świecie.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania przekaże ubogim krajom 100 mln dawek szczepionek

 

Naukowcy szacują, że szczyt trzeciej fali epidemii w Wielkiej Brytanii nastąpi około połowy sierpnia. Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid powiedział w poniedziałek, że w ciągu lata dobowe bilanse zakażeń mogą sięgnąć 100 tysięcy, zaś według SAGE, naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych, w szczycie trzeciej fali można się spodziewać, że codziennie z powodu Covid-19 do szpitali przyjmowanych będzie 1000-2000 osób, a umierać będzie 100-200.

 

W ostatnich kilku dniach liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali z powodu Covid-19 przekracza 500, zaś ich łączna liczba przekroczyła 3500.

Zniesienie restrykcji od poniedziałku

Mimo rosnącej liczby zakażeń w poniedziałek 19 lipca w Anglii nastąpi niemal całkowite zniesienie wszystkich restrykcji covidowych, a w Szkocji - pewne ich poluzowanie.

 

Brytyjski rząd jest zdania, że lato jest najlepszym czasem na znoszenie restrykcji, a szczepienia znacząco osłabiły związek między zakażeniami a hospitalizacjami i zgonami.

 

Do poniedziałku włącznie pierwszą dawkę szczepionki przyjęło prawie 46 mln osób, a obie - 35 mln. Stanowi to odpowiednio 87,3 proc. oraz 66,4 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Zgodnie z zapowiedzią brytyjskiego rządu do 19 lipca wszystkim dorosłym ma zostać zaoferowana możliwość przyjęcia przynajmniej pierwszej dawki szczepionki.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie