Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 14 lipca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 14 lipca
PAP/Roman Zawistowski
Młodszy asystent Oddziału Laboratoryjnego Mikrobiologii i Parazytologii Elian Terpo podczas pracy w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi

Mamy 86 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje kolejnych 6 osób. W ciągu doby wykonano ponad 41,6 tys. testów na koronawirusa. Wczoraj mieliśmy 96 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa i 13 zgonów osób zakażonych.

Nowe przypadki zakażeń pochodzą z województw: wielkopolskiego (15), łódzkiego (10), pomorskiego (8), lubelskiego (7), małopolskiego (7), mazowieckiego (7), śląskiego (7), dolnośląskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4), zachodniopomorskiego (4), podlaskiego (3), świętokrzyskiego (3), podkarpackiego (2), opolskiego (1), kujawsko-pomorskiego (0), lubuskiego (0). 3 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 3 osoby. Liczba zakażonych koronawirusem: 2 881 046 / 75 179 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Dzienny raport o koronawirusie

W związku z zakażeniem koronawirusem w szpitalu jest 392 pacjentów. Przygotowano łącznie 6 518 łóżek. Wśród wszystkich osób przebywających w szpitalu 57 pacjentów wymaga podłączenia do respiratora. Dostępnych jest 648 respiratorów. 

 

92 902 osób jest objętych kwarantanną, a 2 652 581 osób wyzdrowiało.

 

W ciągu doby wykonano ponad 41,6 tys. testów na koronawirusa.

 

W sumie zaszczepiono 31 mln 863 tys. 546 osób. W ciągu doby zaszczepiło się 201 779 osób.

Zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia po szczepionkach Pfizer i Moderny

Urząd Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przekazał na swojej stronie rekomendację Komitetu ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (PRAC).

 

ZOBACZ: Koronawirus. Zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia po szczepionkach Pfizer i Moderny

 

Wynika z niej, że zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia po szczepieniu szczepionką Pfizera lub Moderny może wystąpić bardzo rzadko, głównie 14 dni po szczepieniu, częściej po drugiej dawce i wśród młodych mężczyzn, a przebieg "jest podobny do typowego przebiegu tych schorzeń i zwykle ulega poprawie po odpoczynku lub zastosowaniu leczenia".

 

ZOBACZ: Portugalia. Pub oferuje darmowe piwo zaszczepionym przeciwko COVID-19

 

Zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia mogą wystąpić bardzo rzadko, głównie w ciągu 14 dni po szczepieniu i częściej po drugiej dawce, jako działanie niepożądane po podaniu szczepionek firmy Pfizer i Moderny - wynika z rekomendacji Komitetu ds. Oceny Ryzyka w EMA przedstawionej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

aml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie