Polregio chce kupić elektryczne autobusy. Mają dowozić pasażerów na pociągi

Polska
Polregio chce kupić elektryczne autobusy. Mają dowozić pasażerów na pociągi
Zdj. ilustracyjne, fot. Polregio
Autobusowo-kolejowe połączenia Polregio mają ruszyć, jeśli plan spółki zostanie zaakceptowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy

- To sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym - powiedział polsatnews.pl rzecznik Polregio Dominik Lebda. Kolejowy przewoźnik chce dowozić pasażerów do pociągów elektrycznymi autobusami. Pilotażowy program ma ruszyć w województwie świętokrzyskim, m.in. w Kielcach i wokół Włoszczowy, Sandomierza oraz Skarżyska-Kamiennej. Niewykluczone, że objąłby również okolice Końskich.

27 autobusów pod banderą Polregio miałoby dowozić podróżnych z miejscowości, gdzie nie dociera kolej, do najbliższych stacji. Wszystkie byłyby zasilane prądem. Plan powiedzie się, jeśli wniosek przewoźnika zostanie pozytywnie zaakceptowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

 

- Uzupełnienie siatki połączeń Polregio o połączenia realizowane autobusami elektrycznymi pozwoli skutecznie walczyć z tzw. białymi plamami transportowymi. Jestem przekonany, że rozbudowa naszej oferty, jako największego pasażerskiego przewoźnika w Polsce, pozwoli na pozyskanie nowych pasażerów, którzy dotąd nie mieli dostępu do transportu publicznego - powiedział prezes spółki Artur Martyniuk.

 

Autobusy w kilku powiatach, a być może też w Końskich

 

Polsatnews.pl zapytał rzecznika Polregio, dlaczego spółka zdecydowała się akurat na region świętokrzyski. Jak przekazał, inicjatywa uruchomienia dowozowych kursów wyszła od władz województwa.

 

ZOBACZ: Ani jednej toalety w pociągu PKP Intercity. "Witkacy" jechał przez całą Polskę

 

- Świętokrzyskie nie jest beneficjentem projektu, ale wspiera Polregio w staraniach o zakup autobusów. One będą własnością przewoźnika, ale nie jest jeszcze ustalone, czy obsługa połączeń zostałaby przekazana np. podwykonawcy, czy nie - mówił polsatnews.pl Dominik Lebda.

 

Spółka zakłada, że projekt obejmie stolicę województwa - Kielce - oraz powiaty: kielecki, jędrzejowski, skarżyski, starachowicki, ostrowiecki, sandomierski, włoszczowski, buski i pińczowski. Możliwe, że w przyszłości dotyczyłby także okolic Końskich.

 

Do tej ostatniej miejscowości, w której w 2020 r. prezydent Andrzej Duda podpisywał na peronie ustawę "Kolej Plus", regionalne pociągi mają wrócić od grudnia tego roku. 

 

Transport "kolej plus autobus" jest na Podlasiu

 

Zdaniem Polregio, zakup autobusów elektrycznych pozwoliłoby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla z transportu drogowego, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej o docelowej neutralności klimatycznej do 2050 r.

 

Przewiduje się, że łączny koszt zakupu autobusów wyniesie 132,84 mln zł brutto, wraz z instalacją infrastruktury technicznej do obsługi i eksploatacji autobusów. Jeśli projekt zyska akceptację, elektryczne pojazdy Polregio ruszą w trasę w II półroczu 2023 roku.

 

Dominik Lebda przypomniał, że zintegrowane połączenie kolejowo-autobusowe funkcjonuje obecnie na Podlasiu. Od 1 lipca pociągi Polregio jeżdżą z Białegostoku do Hajnówki, Narewki i Siemianówki.

 

Na tej ostatniej stacji składy są skomunikowane z bezpośrednimi autobusami jeżdżącymi nad Zalew Siemianówka. Aby z nich skorzystać, wystarczy mieć ważny bilet na pociąg.

 

PKP Intercity podpisało umowę z PKS-em

 

Na pomysł, jak zachęcić pasażerów do podróży z przesiadką z autobusu na pociąg, wpadli również PKP Intercity oraz nadzorujący spółkę resort aktywów państwowych.

 

ZOBACZ: Warszawa - Łódź w 45 minut. Premier: stawiamy na kolej przyszłości

 

Pod koniec marca dalekobieżny przewoźnik podpisał z autobusowym PKS Polonus (również państwowym) porozumienie o współpracy, które przygotowuje do włączenia tego drugiego przewoźnika do oferty Wspólnego Biletu.

 

Zakup biletów na połączenia realizowane przez PKP Intercity oraz PKS Polonus w systemach sprzedaży każdego z operatorów ma zostać  połączone w "jedną ścieżkę zakupową".

 

Jak wyjaśnili kolejarze, dzięki Wspólnemu Biletowi pasażerowie kolei w Polsce mogą podróżować pociągami kilku przewoźników kolejowych na podstawie jednego wspólnego biletu.

wka/zdr / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie