Warszawa - Łódź w 45 minut. Premier: stawiamy na kolej przyszłości

Polska
Warszawa - Łódź w 45 minut. Premier: stawiamy na kolej przyszłości
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki

- Stawiamy na kolej przyszłości. Trasa Warszawa - Łódź w około 45 minut z centrum do centrum. Zrealizowanie takiej inwestycji to coś, co do niedawna przekraczało wyobraźnię Polaków. CPK przebuduje architekturę połączeń w ramach całej ojczyzny - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na inwestycje kolejowe i drogowe rząd w ciągu kilku lat rząd przeznaczy ponad 200 mld zł.

Mateusz Morawiecki odwiedził teren budowy nowego dworca Warszawa Zachodnia.

 

To tu została podpisana umowa na wykonanie prac przygotowawczych dla budowy pierwszego, 140-kilometrowego kolei dużych prędkości Warszawa - CPK Łódź.

 

Na tej trasie pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 250 km/h.

Ponad 200 mld zł na drogi i kolej

Jak mówił szef rządu, koleje wymagają wyobraźni także związanej z realizacją całościowego planu gospodarczego. - I takim właśnie planem jest Polski Ład. Takim planem, częścią tego planu jest CPK, czyli centralny port lotniczy wraz z połączeniami kolejowymi, z połączeniami drogowymi - zaznaczył premier.

 

- CPK przebuduje architekturę połączeń w ramach całej naszej ojczyzny - podkreślił szef rządu.

 

ZOBACZ: Polska i Hiszpania podpisały porozumienie o współpracy przy CPK

 

Dodał, że "ten wielki plac budowy jest symbolem przełamania niemożności". - W perspektywie kilku najbliższych lat ponad 200 mld zł na inwestycje dotyczące m.in. infrastruktury drogowej i kolejowej w całym kraju - podkreślił.

 

- Stawiamy na kolej przyszłości. Trasa Warszawa-Łódź w około 45 minut z centrum do centrum. Zrealizowanie takiej inwestycji to coś, co do niedawna przekraczało wyobraźnię Polaków. CPK przebuduje architekturę połączeń w ramach całej ojczyzny - zapowiedział Morawiecki.

 

WIDEO: Konferencja ws. CPK

  

"Kolej i inwestycje wymagają podejścia biznesowego"

- Inwestycje kolejowe poprawiają jakość środowiska naturalnego, bezpieczeństwo przemieszczania się i komfort, ale także zwiększają możliwości biznesowe, gospodarcze i inwestycyjne w Polsce - zaznaczył.

 

Dodał, że inwestycje w kolej wpisują się na filozofię jego rządu.

 

- Kolej i inwestycje kolejowe wymagają podejścia biznesowego, ale także odpowiedzialnego państwa, które wejdzie w tę przestrzeń, w której nie da się wykonać inwestycji siłami wolnego rynku. To jest filozofia działania naszego rządu, naszego państwa - tak, wolny rynek, tak, efektywność, przedsiębiorczość, ale w wielu miejscach przedsiębiorcze państwo jest potrzebne do wykonania inwestycji - powiedział premier.

 

ZOBACZ: Ponad 9 mld zł ze Skarbu Państwa na CPK

 

Zwrócił uwagę, że z inwestycji w koleje Polacy będą korzystać przez wiele lat.

 

- Modernizacja i przebudowa torów kolejowych w Polsce to praca na długie lata, ale też praca, którą wykonujemy nie tylko z myślą o "tu i teraz", ale także z myślą o przyszłych pokoleniach. Praca, której efekty będą służyć nam wiele lat, w kolejnych dekadach - dodał Morawiecki.

Promocja Polskiego Ładu

Premier - w ramach trasy promującej Polski Ład - dziś odwiedzi jeszcze o 11:00, szkołę podstawową w Budziszewicach. Na 11:50 zaplanowano wizytę premiera w Centrum Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim, a na 13:00 - w PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach, gdzie nastąpi przejście przez nowo wybudowane hale powstałe w ramach III etapu rozbudowy.

zdr/ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie