RPA. "Diamentowa gorączka" po odkryciu przezroczystych kamieni

Świat
RPA. "Diamentowa gorączka" po odkryciu przezroczystych kamieni
Wikimedia/SIERRA LEONE NATIONAL TOURISM BOARD/zdjęcie ilustracyjne
Ręczne wydobycie diamentów w Kongo

Do wioski położonej w prowincji KwaZulu-Natal w RPA przybywają od poniedziałku tysiące poszukiwaczy diamentów po tym, jak odnaleziono tam przezroczyste kamienie, które wzięto za diamenty.

Poszukiwania diamentów w wiosce KwaHlathi trwają od soboty, kiedy pasterz znalazł na polu przezroczysty kamień i poinformował swych sąsiadów, że odkrył złoże diamentów. Mieszkańcy wioski ruszyli w pole z łopatami, szybko pojawili się też poszukiwacze z całej Afryki Południowej. Reuter donosi, że młodzi, starzy, kobiety i mężczyźni przekopywali się przez glebę z kilofami, łopatami i widłami, licząc na znalezienie cennego kamienia.

 

ZOBACZ: Chiny. Doszło do uszkodzenia prętów paliwowych w elektrowni jądrowej. Nie ma wycieku

 

- To odkrycie oznacza, że życie mojej rodziny się zmieni, bo tu nikt nie ma stabilnej pracy, sam pracuję dorywczo. Kiedy wróciłem do domu z tymi kamieniami, rodzina bardzo się ucieszyła - powiedział Reuterowi 27-letni ojciec dwójki dzieci.

 

- Nie widziałem ani nie dotykałem diamentu w moim życiu. To mój pierwszy raz, kiedy dotykam go tutaj - dodał bezrobotny Skhumbuzo Mbhele.

Wysokie bezrobocie w RPA

Departament kopalń RPA wysłał na miejsce ekspertów górnictwa i geologów, by poddali analizie kamienie. Lokalne władze poprosiły wszystkich "poszukiwaczy" o opuszczenie terenu, aby można było przeprowadzić odpowiednie badania. Poszukiwanie i wydobywanie kamieni uznano za "nielegalne". Rząd obawia się także, że ludzie gromadzący się podczas wykopalisk mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania koronawirusa.

 

ZOBACZ: Afryka będzie sama produkować szczepionki? "Zdajemy sobie sprawę z tego, że to jest wyzwanie"


RPA zmaga się z ekstremalnie wysokimi wskaźnikami bezrobocia, co tylko pogłębia ubóstwo milionów mieszkańców oraz nierówności społeczne w tym kraju. Sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia koronawirusa.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie