Saudyjczyk stracony za przestępstwo, które popełnił jako nieletni. Miał przyznać się po torturach

Świat
Saudyjczyk stracony za przestępstwo, które popełnił jako nieletni. Miał przyznać się po torturach
Zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay/ArtWithTammy
Arabia Saudyjska miała znieść kary śmierci dla nieletnich

Mimo zapewnień Arabii Saudyjskiej o zniesieniu kary śmierci dla nieletnich, w kraju stracono mężczyznę za przestępstwa, które ten popełnił w wieku 17 lat - podaje portal BBC News powołując się na organizacje praw człowieka.

Mustafa Haszem al-Darwisz został aresztowany w 2015 roku za przestępstwa związane z protestami. Saudyjskie władze twierdzą, że został oskarżony o tworzenie komórki terrorystycznej i próbę przeprowadzenia zbrojnej rewolty.

 

ZOBACZ: Zmarła na zawał przed egzekucją. Strażnicy powiesili ciało

 

Ale organizacje praw człowieka wezwały do wstrzymania jego egzekucji, twierdząc, że proces był niesprawiedliwy. Amnesty International (AI) i organizacja charytatywna sprzeciwiająca się karze śmierci Reprieve twierdzą, że 26-letni al-Darwisz odwołał swoje zeznania, które przypuszczalnie zostały złożone w następstwie tortur.

Próba zabójstwa - nie wiadomo kiedy

Według Reutera al-Darwiszowi zarzucono "dążenie do zakłócenia bezpieczeństwa poprzez zamieszki" i "sianie niezgody". Wśród dowodów było zdjęcie "obraźliwe dla sił bezpieczeństwa" oraz jego udział w ponad 10 "zgromadzeniach-zamieszkach" w 2011 i 2012 roku.

 

Saudyjskie MSW poinformowało, że al-Darwisz próbował również zabić członków lokalnych sił bezpieczeństwa. Jednak – jak wskazuje Reuters - dokumenty sądowe nie precyzują dat żadnego z jego przestępstw.

 

Organizacja Reprieve powiadomiła, że rodzina skazanego nie otrzymała żadnej informacji o egzekucji z wyprzedzeniem i dowiedziała się o niej dopiero z internetu. MSW podało, że skazanego stracono w mieście Ad-Dammam; nie podano jednak kiedy.

Miało być stosowane wstecz

W ub.r. saudyjskie władze zapowiedziały, że nie będą już wydawać wyroków śmierci na osoby, które popełniły przestępstwa, gdy były nieletnie, a zamiast tego zastosują tylko maksymalny wyrok 10 lat więzienia. Dekret królewski mówił, że nowe prawo będzie stosowane z mocą wsteczną wobec osób oczekujących na egzekucję.

 

ZOBACZ: USA: Stracono niewinnego? Nowe DNA z miejsca zbrodni

 

AI i Reprieve twierdzą, że sprawa al-Darwisza powinna zostać rozpatrzona zgodnie z nowymi przepisami. Zarówno te, jak i inne organizacje praw człowieka wielokrotnie zgłaszały zastrzeżenia co do wdrażania tej reformy.

 

Na początku br. Saudyjska Komisja Praw Człowieka poinformowała, że w kraju "drastycznie" zmniejszono liczbę osób, które skazano na śmierć w 2020 roku. Według Reprieve w Arabii Saudyjskiej stracono taką samą liczbę osób w pierwszej połowie 2021 r., jak w całym 2020 r. 

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie