Afryka będzie sama produkować szczepionki? "Zdajemy sobie sprawę z tego, że to jest wyzwanie"

Świat
Afryka będzie sama produkować szczepionki? "Zdajemy sobie sprawę z tego, że to jest wyzwanie"
zdjęcie ilustracyjne/ Pixabay
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że to jest wyzwanie. Jednak jeśli Afryka nie zacznie odpowiadać na swoje potrzeby dotyczące bezpieczeństwa szczepionkowego, to skażemy sami siebie na klęskę - powiedział Nkengasong

Organizacja zrzeszająca państwa afrykańskie - Unia Afrykańska- zamierza w ciągu 20 lat wyprodukować 60 proc. potrzebnych jej szczepionek na własnym kontynencie.

Unia Afrykańska zawarła w tym celu umowę z Komisją ds. innowacji w sferze przygotowań do epidemii (CEPI), agendą COVAX, która wspomaga globalny program szczepień przeciwko Covid-19. Żeby zrealizować ten cel w ciągu najbliższych 15 lat zostanie wybudowanych pięć ośrodków produkcji szczepionek.

 

ZOBACZ: Badania: niektóre leki mogą zmniejszać efektywność szczepień przeciwko COVID-19

 

Jak przekazała AFP, według specjalnego wysłannika Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Afrykę Johna Nkengasonga centra powstaną w regionie północnym, południowym, wschodnim, zachodnim i środkowym Afryki.

 

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że to jest wyzwanie. Jednak jeśli Afryka nie zacznie odpowiadać na swoje potrzeby dotyczące bezpieczeństwa szczepionkowego, to skażemy sami siebie na klęskę - powiedział Nkengasong.

Problem Afryki ws. szczepień 

Obecny szef Unii Afrykańskiej Felix Tshisekedi wskazał, że projekt obejmuje nie tylko szczepienia przeciwko Covid-19, ale też "produkcję szczepionek na inne choroby oraz przygotowanie się na przyszłe epidemie oraz pandemie".

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia Afryka znajduje się na "marginesie" kampanii szczepień przeciwko COVID-19 - szczepienia przeprowadzone na tym kontynencie stanowią 2 proc. szczepień w skali całego świata.

 

ZOBACZ: WHO: iwermektyna niezalecana w leczeniu COVID-19

 

W Afryce odnotowano najmniej przypadków zakażeń koronawirusem na całym świecie, bo 4,3 mln, z czego w związku z Covid-19 zmarło 114 tys. osób. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie