USA. Nagrody Pulitzera. Specjalne wyróżnienie dla autorki filmu o śmierci Floyda

Świat
USA. Nagrody Pulitzera. Specjalne wyróżnienie dla autorki filmu o śmierci Floyda
Pixabay
"Nie znałam tego człowieka (...), ale wiedziałam, że liczy się jego życie" - napisała Frazier 25 maja na Facebooku z okazji pierwszej rocznicy śmierci Floyda

Darnella Frazier, 18-latka, która sfilmowała aresztowanie i morderstwo George'a Floyda w Minneapolis pod koniec maja 2020 r., otrzymała w piątek specjalną Nagrodę Pulitzera, najbardziej prestiżową nagrodę dziennikarską w Stanach Zjednoczonych.

Jury nagrody Pulitzera oświadczyło, że złożyło hołd osobie, która wyszła tego dnia z domu aby załatwiać swoje sprawy i nieoczekiwanie znalazła się w miejscu tragedii, a nagroda jest za "odważne nagranie morderstwa George'a Floyda i stworzenie wideo, które wywołało protesty przeciwko brutalności policji na całym świecie".

 

ZOBACZ: Biden przyjął rodzinę George'a Floyda w Białym Domu

 

"To mnie zmieniło..."

To "podkreśla kluczową rolę obywateli w dążeniu dziennikarzy do prawdy i sprawiedliwości" – kontynuowało jury.

 

"Nie znałam tego człowieka (...), ale wiedziałam, że liczy się jego życie" - napisała Frazier 25 maja na Facebooku z okazji pierwszej rocznicy śmierci Floyda.

 

ZOBACZ: Proces ws. śmierci George’a Floyda. Sędziowie uznali Chauvina winnym

 

"To mnie zmieniło – kontynuowała - zmieniło to moje spojrzenie na życie. Uświadomiło mi, jak niebezpiecznie jest być czarnym w Ameryce".

 

 

W kategorii "wiadomości z ostatniej chwili" zwyciężyła redakcja "Minneapolis Star Tribune", która otrzymała nagrodę za "pilne, porównawcze relacje" na temat śmierci Floyda oraz "autorytatywne i zniuansowane" reportaże, związane z tą tematyką.

Materiały ws. policji i szeryfa 

Agencja Reuters został nagrodzona w kategorii dziennikarstwa wyjaśniającego za projekt multimedialny "Shielded", który pokazuje, jak sądowe orzecznictwo chroni amerykańskich policjantów przed oskarżeniami lub skazaniem za popełniane błędy.

 

ZOBACZ: Proces ws. zabójstwa George'a Floyda. Zeznania policyjnego instruktora

 

W kategorii dziennikarstwa lokalnego dwóch reporterów "Tampa Bay Times" zostało uhonorowanych za serię artykułów na temat praktyk szeryfa hrabstwa Pasco na Florydzie, nadużywającego swojej władzy poprzez nękanie ludzi, którzy, jak argumentował, mogą "łamać prawo".

Nagroda za "rozległe relacje z pandemii"

W kategorii dziennikarstwo w służbie publicznej "New York Times" otrzymał nagrodę za "rozległe relacje z pandemii koronawirusa", a reporter magazynu "The Atlantic" Ed Young za "serię przejrzystych i wyjaśniających artykułów na temat pandemii Covid-19".

 

ZOBACZ: Kiedy skończy się pandemia? Dyrektor WHO podał warunek

 

W 2020 r. "krajowe organizacje informacyjne stanęły w obliczu złożoności sekwencyjnego relacjonowania globalnej pandemii, rozrachunku rasowego i zaciekle kontestowanych wyborów prezydenckich" - mówiła Mindy Marques, współprzewodnicząca zarządu Pulitzera podczas ceremonii ogłaszania laureatów, która była transmitowana online.

Tematy bez nagrody... 

Kampania prezydencka, wybory i wydarzenia z 6 stycznia na Kapitolu nie znalazły się wśród nagrodzonych tematów.

 

ZOBACZ: "Haniebne sceny". Europejscy przywódcy o zamieszkach w Waszyngtonie

 

Dziennikarskie nagrody w USA ufundował w 1917 roku Joseph Pulitzer, pochodzący z Węgier amerykański dziennikarz, publicysta i wydawca prasowy. Są one uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie może otrzymać za swe osiągnięcia redakcja bądź pojedynczy dziennikarz. 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie