Rodzina George'a Floyda dostanie 27 mln dolarów. Zawarto ugodę

Świat
Rodzina George'a Floyda dostanie 27 mln dolarów. Zawarto ugodę
PAP/EPA/JUSTIN LANE
Śmierć Floyda wywołała w ubiegłym roku ogólnokrajowe protesty, które szybko rozprzestrzeniły się na całym świecie

W przedprocesowej ugodzie władze Minneapolis zgodziły się wypłacić rodzinie George'a Floyda 27 milionów dolarów. To osobna sprawa do procesu policjanta oskarżonego o morderstwo Afroamerykanina.

Rada miasta jednogłośnie zatwierdziła ugodę w piątek. Z kwoty 27 milionów dolarów 500 tysięcy ma zostać przekazane dzielnicy Minneapolis, w której aresztowano Floyda.

 

Prawnicy rodziny decyzję rady przyjęli z zadowoleniem, wskazując że to bezprecedensowo duża wypłata.

 

ZOBACZ: Zabójstwo George'a Floyda. Nowe informacje ws. byłego policjanta

 

- Tragiczna śmierć George'a Floyda, widziana przez miliony na całym świecie, uwolniła głębokie żądanie sprawiedliwości i zmiany - przekazał prawnik Ben Crump. Zawarcie ugody nazwał "mocnym sygnałem, że życie czarnoskórych ma znaczenie, a policyjna przemoc wobec osób o innym kolorze skóry niż biały musi się zakończyć".

 

'Los policji wisi na włosku"

 

Ugoda może mieć poważne konsekwencje dla miasta i jego policji, której los wisi na włosku. Niektórzy przedstawiciele władz Minneapolis deklarują konieczność likwidacji miejskiej policji - pisze lokalna gazeta "Star Tribune".

 

Śmierć Floyda wywołała w ubiegłym roku ogólnokrajowe protesty, które szybko rozprzestrzeniły się na całym świecie. Demonstrujący przeciwko rasizmowi wyrażali oburzenie filmem, na którym widać, jak policjant brutalnie przyciska aresztowanego do asfaltu. Hasłem protestów były słowa Floyda przed śmiercią: "nie mogę oddychać".

 

W sprawie Floyda o zabójstwo oskarżono byłego policjanta Dereka Chauvina, który przez blisko dziewięć minut uciskał kolanem szyję pochodzącego z Houston mężczyzny. Trwa wybór ławników w procesie, który w najważniejszą fazę wkroczy pod koniec marca.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie