Premier: zależy mi na wzmocnieniu siły polskich rolników wobec rolników zagranicznych

Polska
Premier: zależy mi na wzmocnieniu siły polskich rolników wobec rolników zagranicznych
fot. PAP/Łukasz Gągulski
Premier Mateusz Morawiecki

W Polskim Ładzie przygotowano 20 ważnych programów dla rolników między innymi jak: wyższe dopłaty do paliwa do 110 zł na hektar, utworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży dla spożywczych produktów lokalnych oraz tzw. E-okienko - jedna platforma ze wszystkimi wnioskami dla rolników.

Premier mówił, że skrócenie łańcucha dostaw "Od pola do stołu" jest "rzeczą krytyczną, jest rzeczą bardzo ważną". Chcemy, żeby polscy rolnicy byli coraz silniejsi względem zachodnich. I dlatego w Polskim Ładzie przygotowaliśmy 20 ważnych programów - powiedział Morawiecki.

 

ZOBACZ: Polski Ład a rodziny. "Silna inwestycja w przyszłość"

 

Jak mówił szef rządu, jednym z nich, jest podniesienie dopłaty do paliwa rolniczego. "Wcześniej z 83 zł na 100 zł. A teraz ze 100 zł podnosimy wkrótce na 110 zł." Kolejny programy dotyczą m.in. dbania o gospodarstwa rolne, szczególnie o małe oraz kodeksu rolnego.

E-okienko

W ramach e-okienka dla rolnika ma powstać jedno miejsce z e-wnioskami na m.in. zwrot podatku akcyzowego od paliwa rolniczego, wsparcie rolniczego handlu detalicznego, zgłoszenie do KRUS umów dzierżawy, zgłoszenia umów cywilnoprawnych, dopłatę do materiału siewnego oraz ocenę polową materiału siewnego oraz materiału szkółkarskiego.

 

Satelitarny system monitoringu upraw rolniczych.

Centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi. Ten program zakłada opracowanie nowego narzędzia informatycznego, umożliwiającego przegląd nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zarządzanych przez KOWR. To pozwoli na ułatwienie dostępu do wiedzy o nieruchomościach wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

 

Cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności "Od pola do stołu". W ranach systemy powstaną rozwiązania, które pozwolą na jednoznaczne potwierdzenie pochodzenia żywności oraz na wskazanie wysokiej jakości i bezpieczeństwa żywności lub surowców. Do tego zostaną uproszczone formalności, związane z raportowaniem informacji o produkcji.

 

"Wzmocnienie siły polskich rolników"

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że co roku rolnicy "borykają się z różnymi niespodziankami ze strony natury" - suszą, gradobiciem, podtopieniami. - Tu, jako państwo, staramy się pomagać. Staramy się wspierać tych najbardziej poszkodowanych - zapewnił Morawiecki.

 

ZOBACZ: Rolnicy mają odpowiadać za przejazd kolejowy albo... nie dojadą do pól

 

Przede wszystkim jednak - jak podkreślił - zależy mi na "wzmocnieniu siły polskich rolników wobec rolników zachodnich, zagranicznych". - To dlatego też z sukcesem staraliśmy się o powołanie na komisarza ds. rolnictwa Polaka, pana Janusza Wojciechowskiego, który dba o interesy polskich rolników w Brukseli. To dlatego wynegocjowaliśmy w Brukseli ogromny pakiet wsparcia na najbliższych kilka lat, ponad 34 mld euro. To z tych środków również będą korzystały gospodarstwa takie, jak tu w Będkowicach - dodał premier.

Zapowiedź ws. działań krajowych 

Zadeklarował, że rząd chce także prowadzić działania krajowe - budżetowe i legislacyjne, które będą sprzyjać poprawie konkurencyjności polskich rolników.

 

ZOBACZ: 10 kluczowych projektów Polskiego Ładu. "Kolejne wsparcie po 500 plus"

 

Przekonywał przy tym, iż polskie rolnictwo jest bardziej ekologiczne, niż w innych krajach UE, np. Holandii. - Tam ilość zużywanych pestycydów w substancji aktywnej jest kilka razy większa niż w Polsce na jeden hektar. W Polsce to jest nieco powyżej 2 kg na hektar tej substancji aktywnej; w Holandii - parę razy więcej - wskazał Morawiecki.

 

ZOBACZ: Premier w woj. lubelskim i podkarpackim. Promuje Polski Ład

 

Zapowiedział, że pomoc dla rolników przewidziano m.in. w "Polskim Ładzie", czyli nowym programie Zjednoczonej Prawicy.

"Połączenie tradycji, kultury z nowoczesnością"

- Polskie rolnictwo potrzebuje dobrej infrastruktury, potrzebuje infrastruktury drogowej, transportowej, energetycznej, te większe przedsiębiorstwa, także internetowej i to jest wielki program rozwoju wsi, który mamy w ramach Polskiego Ładu - stwierdził premier.

 

Zaznaczył, że konieczne jest nadrobienie cywilizacyjnych zapóźnieni dotyczących m.in. melioracji czy podłączeń wodno-kanalizacyjnych. - W Polskim Ładzie przeznaczamy bezprecedensowe kwoty na ten cel - mówił Morawiecki. Wskazywał, że "polska wieś się zmienia, transformuje, stawia na nowe działalności np. turystykę".

 

ZOBACZ: Opozycja krytykuje "Polski Ład". "Obiecali, oszukali"

 

- I to jest piękne, ale najpiękniejsze jest to, że polski rolnik przechował polską wiarę, tradycję, kulturę i łączy to z nowoczesnością, z nowoczesnym gospodarowaniem, coraz bardziej efektywnym, coraz bardziej konkurencyjnym - mówił.

"Jedno z najważniejszych moich zadań..."

Rolą państwa - jak akcentował – jest pomaganie w nieszczęściach, gdy dojdzie do podtopień, gradobicia czy suszy, ale także pomaganie w wykorzystaniu szans, które przed rolnictwem się otwierają.

 

ZOBACZ: "Polski ład". Kaczyński o zmianach podatkowych i nakładach na zdrowie

 

- Z całym sercem, z całą mocą, jako jedno z najważniejszych moich zadań stawiam przed sobą, przed rządem, wpieranie polskiego rolnictwa poprzez programy finansowe, infrastrukturalne – powiedział szef rządu. 

Wizyta Premiera w Będkowicach

W sobotę premier wziął udział w podkrakowskich Balicach w debacie "Polski Ład. Od pola do stołu", podczas której przypomniał rozwiązania dla rolników zawarte w Polskim Ładzie, w tym odchudzenie biurokracji dla rolników, ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym i uwolnienie rolniczego handlu detalicznego dla mniejszych gospodarstw rolnych.

 

Spotkanie z Państwem Krawczyków Mateusz Morawiecki opisał we wpisie na Facebooku.

 

 

ms/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie