Premier w woj. lubelskim i podkarpackim. Promuje Polski Ład

Polska
Premier w woj. lubelskim i podkarpackim. Promuje Polski Ład
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek ruszy w trasę po Polsce, by promować zaprezentowany w sobotę Polski Ład. Odwiedzi województwa lubelskie, podkarpackie oraz małopolskie. Na godzinę 7:35 zaplanowano konferencję prasową szefa rządu. - Chcemy usłyszeć, co Polacy sądzą o Polskim Ładzie - powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

 

ZOBACZ: Wielichowska: Nowy Ład stara się zastąpić stary bałagan

 

Premier zainauguruje objazd konferencją prasową na ul. Nowogrodzkiej, którą zaplanowano na godz. 7:35. 

"Chcemy usłyszeć co sadzą Polacy"

- Polski Ład ma poukładać wywrócony do góry nogami porządek. Chcemy pokazać ten nasz program, a właściwie coś więcej niż program, bo to nowa umowa społeczna, propozycje nowej umowy społecznej wszystkim Polakom - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Kwestie związane ze zdrowiem, podniesienie efektywności przez pryzmat pacjenta, obniżenie podatków dla 18 mln podatników, emerytura bez podatku do 2,5 tys zł, plan mieszkaniowy i inwestycyjny, który jest rozpisany na wiele obszarów - to jest "Polski Ład" w Pigułce - dodał.

 

ZOBACZ: Morawiecki: to nie przypadek, że mamy najniższe bezrobocie w UE

 

"Na najbliższej Radzie Ministrów omówimy tematy związane ze służbą zdrowia" - poinformował premier. "To są tematy, które już mają przygotowane wiele ustaw i jestem po dyskusji z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia, z panem ministrem Adamem Niedzielskim" - dodał szef rządu. "Wiem, że ten program naprawy, usprawnienia polskiej służby zdrowia, ruszy szybko" - podkreślił.

Ustawy są już gotowe

- Wiele ustaw jest już gotowych, już w tym tygodniu Rada Ministrów będzie je analizowała - poinformował Mateusz Morawiecki. - Mi zależy na tym, żeby Polski Ład przywrócił porządek, który został wywrócony do góry nogami przez epidemię - zakończył. Premier rusza w Polskę z Polskim Ładem, ponieważ "chce zapoznać Polaków z tą umową, ale jednocześnie jest coś ważniejszego: chcee usłyszeć od Polaków, co oni myślą, co Polacy myślą o Polskim Ładzie".

 

WIDEO: Mateusz Morawiecki o Polskim Ładzie

  

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził już Szpital Powiatowy w Rykach. - Pandemia uświadomiła nam jak ważna jest przebudowa ochrony zdrowia. Nie można tego osiągnąć bez zasilenia dodatkowymi środkami - powiedział w Rykach premier. Premier powiedział, że pandemia na całym świecie uświadomiła, jak ważna jest przebudowa systemu ochrony zdrowia. - Pandemia uświadomiła nam wszystkim, można powiedzieć na całym świecie, jak ważna jest przebudowa służby zdrowia - zaznaczył. Premier dodał później, że w Unii ruszają prace nad jej gruntowną przebudową

Odwiedzi m.in. Rzeszów

W czasie objazdu odwiedzi jedną z firm w miejscowości Stężyca, a także miejsce budowy szlaku Via Carpatia. Z programu wynika, że premier w Stalowej Woli spotka się inwestorami z Korei. Będzie też promował program mieszkaniowy w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. 

 

Z kolei w Rzeszowie planowane jest spotkanie szefa rządu z seniorami, a także z kandydatką PiS na prezydenta tego miasta Ewą Leniart.

 

Premier Morawiecki we wtorek w Rzeszowie ma spotkać się z przedstawicielami biznesu, odwiedzić Zamek Lubomirskich, a w Jasionce wziąć udział w wydarzeniu "Dolina Wodorowa".

 

ZOBACZ: "Polski Ład". Związek Pracodawców i Przedsiębiorców: nie znajdujemy oczekiwanych propozycji

 

Szef rządu w czasie objazdu weźmie też udział w konferencji dotyczącej przebudowy boisk, odwiedzi centrum aktywizacji i opieki seniorów, a także spotka się z samorządowcami.

 

We wtorek w planach jest też wizyta w firmie MAN Trucks, a także na Campusie Medycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Harmonogram dnia Mateusza Morawieckiego

  • 9.50 - 10.20 wizyta premiera w firmie JMP FLOWERS ul. Zielona 48, Stężyca;

- Chcemy, aby system podatkowy, który jest częścią całego systemu gospodarczo-społecznego, był we właściwy sposób skonstruowany. Tzn. pracownicy takiej firmy jak ta muszą proporcjonalnie i procentowo płacić mniejsze składki, daniny łącznie, niż ci, którzy zarabiają 20-30-50 czy 100 tys. zł - wskazał szef rządu odnosząc się do programu Polski Ład podczas wizyty w firmie JMP Flowers w Stężycy (woj. lubelskie).

  • 12.30-13.00 wizyta premiera w miejscu budowy szlaku "via carpatia", Nowa Wieś, most na Sanie;

Aby tworzyć nowe perspektywy wzrostu, musimy tworzyć nowe połączenia komunikacyjne, jak Via Carpatia - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził budowę przeprawy Via Carpatia przez San. Jak stwierdził Morawiecki, trasa ta łączy poprzez Karpaty Finlandię z Grecją. - To tworzy dla przedsiębiorców, także polskich, znakomite perspektywy rozwoju - ocenił.

  • 14.00-15.00 wizyta premiera na terenie Parku Charzewickiego, ul. Parkowa 5 - program mieszkaniowy w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej;

 

  • 17.15-17.45 spotkanie premiera z seniorami, Dzienny Dom Seniora fundacji „RUDEK DLA ŻYCIA";

 

  • 18.00-19.00 spotkanie premiera z kandydatką PiS na prezydenta  Rzeszowa - Ewą Leinart, Rynek rzeszowski.

 

ac/aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie