Opozycja krytykuje "Polski Ład". "Obiecali, oszukali"

Polska
Opozycja krytykuje "Polski Ład". "Obiecali, oszukali"
PAP/Albert Zawada
Opozycja serią konferencji prasowych, rozpoczęła akcję pod hasłem "#NieładPiS", w ramach której krytykuje rządzących za niezrealizowane obietnice

Politycy Platformy Obywatelskiej pod hasłem "Obiecali, oszukali" przypominają w mediach społecznościowych niezrealizowane zapowiedzi rządu, m.in. produkcję miliona aut elektrycznych czy budowę 100 tys. tanich mieszkań. Jednocześnie krytykują rządzących za - ich zdaniem - nieskuteczną walkę z pandemią koronawirusa.

Sobota w polityce upływa pod znakiem konwencji PiS, podczas której zaprezentowano Polski Ład - szereg programów i reform, które rząd chce realizować w najbliższych latach. 

 

Opozycja już w piątek, serią konferencji prasowych, rozpoczęła akcję pod hasłem "#NieładPiS", w ramach której krytykuje rządzących za niezrealizowane obietnice, wzrost cen, a także za ich zdaniem nieskuteczną walkę z koronawirusem, której efektem ma być rekordowa liczba nadmiarowych zgonów. 

 

"Obiecali, oszukali"

 

"Milion aut elektrycznych, 100 tys. mieszkań, lux-torpeda, prom ze Szczecina, program kosmiczny, wzrost inwestycji do 25 proc. PKB, 22 mosty, oczka wodne, kanały żeglugi. Niespełnione obietnice. Zamiast tego - najwięcej ponadnormatywnych zgonów w UE" - napisał na Twitterze przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. 

 

 

"Prezes zapowiada powstanie wielu nowych instytucji. To nic innego jak przygotowanie nowych miejsc pracy dla swoich" - oceniła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. 

 

ZOBACZ: Emerytury bez podatku. PiS chce zachęcić emerytów do pracy

 

"Nie zbudowaliśmy wam obiecanych mieszkań to zrobimy wam rewolucje. Sami sobie zbudujcie bez pozwolenia. Wariaci. To ma być ład?" - napisał poseł Sławomir Nitras. 

 

 

"Najgorsze jest to, że my już to wszystko słyszeliśmy. Wiele razy. A potem następuje weryfikacja" - stwierdził szef klubu KO Cezary Tomczyk. 

 

 

"Mogą obiecać nawet gwiazdkę (nie europejską) na niebie. Ale ich problemem jest wiarygodność. Nie mają elementarnej wiarygodności!" - podsumował poseł Michał Szczerba. 

 

Plusy i minusy dostrzega Lewica 

 

Politycy Nowej Lewicy pozytywnie ocenili część propozycji, skrytykowali jednak te dotyczące np. kredytów mieszkaniowych. 

"Na plus: kwota wolna i koniec degresji. Brzmi dobrze, choć oczywiście pies jest pogrzebany w szczegółach. Na minus: wspieranie patodeweloperki i kredyty, które rozdmuchają ceny mieszkań. 7 proc. na zdrowie, ale za 6 lat - nie wystarczy. Ludzie umierają teraz" - skomentował poseł Adrian Zandberg.

 

 

 

Głos zabrał także szef klubu Lewicy. "Część propozycji z Nowy Ład brzmi dobrze, część fatalnie. Ale na razie to tylko hasła i obietnice. Czekamy na projekty ustaw. Czeka nas olbrzymia praca w parlamencie - poprawiać te, które się da. Blokować te, których poprawić się nie da. Dla opozycji to egzamin politycznej dojrzałości" - napisał Krzysztof Gawkowski. 

 

laf/zdr/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie