"Polski ład". Kaczyński o zmianach podatkowych i nakładach na zdrowie

Polska
"Polski ład". Kaczyński o zmianach podatkowych i nakładach na zdrowie
Polsat News
Szef rządu zaznaczył, że "bardzo zasadniczym" czynnikiem w Polskim Ładzie będzie "inwestycja w człowieka" oraz czynnik społeczny, który określił jako "kluczowy".

Zwiększenie wydatków na system opieki zdrowotnej, ustawa o jakości świadczeń medycznych, podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz zmiany na rynku mieszkaniowym - to niektóre z założeń "Polskiego Ładu", który w sobotę przedstawia PiS.

Konwencja pierwotnie miała się odbyć już 20 marca, ale ze względu na walkę z pandemią koronawirusa została przełożona. W czwartek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne informacje na temat daty prezentacji programu. Konwencja w związku z nadal obowiązującymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią odbywa się w formie zdalnej. 

 

Jarosław Kaczyński przedstawiając Polski Ład zaznaczył, że w ciągu ostatnich lat rząd PiS zwiększył wydatki na służbę zdrowia. Dodał, że bardzo szybko zostały zwiększone także wydatki w trakcie pandemii. - Ale to ciągle za mało. Chcemy więcej. Chcemy już w 2023 r. osiągnąć 6 proc. PKB - to będzie na pewno przeszło 150, a może przeszło 160 mld zł - zapowiedział lider PiS.

 

ZOBACZ: Luzowanie obostrzeń. Otwarte ogródki restauracyjne, na zewnątrz bez masek

 

- W tej chwili jest szansa, ta szansa jest tym wszystkim, co pokazaliśmy w tych trudnych czasach, czasach covidu, co wykazaliśmy poprzez obronę gospodarki, skuteczną obronę gospodarki, obronę miejsc pracy, co pokazaliśmy w rokowaniach w Unii Europejskiej, te 770 mld zł. To naprawdę jest szansa, szansa tego, by te polskie inspiracje załatwione w ciągu tego dziesięciolecia, lat 20., albo przynajmniej na początku kolejnego dziesięciolecia. Nie możemy tego zmarnować - podkreślił Kaczyński.

 

Przemawiający na konwencji premier Mateusz Morawiecki przypomniał głównie filary "Polskiego Ładu". Filary to: ochrona zdrowia, "sprawiedliwy system podatkowy", mieszkalnictwo, edukacja, program inwestycyjny oraz emerytury bez podatków. 

 

Dodał także, że ważne dla programu PiS jest polityka prorodzinna. - Dlatego poza 500 plus i 300 plus wprowadzamy dodatkowy komponent. Zdecydowaliśmy się, aby wesprzeć rodziców w pierwszych 3 latach po narodzinach dziecka, wprowadzimy rodzinny kapitał opiekuńczy w wysokości 12 tys zł do wykorzystania między 12 a 36 miesiącem życia dziecka  - wyjaśnił premier. 

 

Ochrona zdrowia i świadczenia medyczne

 

- Zawsze prowadziliśmy naszą politykę właśnie w oparciu o takie wartości - przekonywał prezes PiS, Jarosław Kaczyński. - Polska oparta o tradycję, o solidarność, Polska sprawiedliwa, Polska równych szans, niezależnie od tego gdzie się urodził, zarówno w wymiarze społecznym jak i terytorialnym, to był nasz cel i to był polski cel, bo to jest głęboko osadzone w naszej kulturze, naszej tradycji i naszym myśleniu - podkreślał.

 

Dodał, że "Polacy oczekują i należy im się poziom życia taki jak na zachód i południe od naszych granic". Przyznał, że fundusze pozyskane z UE, są "szansą na spełnienie aspiracji Polaków". - Stąd ta nazwa, "Polski Ład", ma zapewnić realizację polskich aspiracji, a nawet trudniej, polskich marzeń - wyjaśniał prezes PiS. Zapewnił, że prezentowany "Polski Ład" to kontynuacja programu Zjednoczonej Prawicy, "to nasz wspólny projekt". 

 

ZOBACZ: Ponad 15 mln szczepień. Od poniedziałku rejestracja dla osób w wieku 16 i 17 lat

 

Dodał, że w 2027 roku rząd chce osiągnąć 7 proc. PKB (na służbę zdrowia). "To już będzie pewnie - jeżeli wszystko będzie szło zgodnie z planem - ok. 200 mld zł, a więc potężna suma" - zaznaczył wicepremier. Dodał także, że program zakłada głęboką reformę służby zdrowia, m.in. 24-godzinne dyżury lekarskie w każdym powiecie i nowa ścieżka kontaktu z lekarzami.

 

- Będzie reorganizacja służby zdrowia, tak żeby działała w tych nagłych wypadkach na trzech poziomach, najpierw teleporada, później bezpośrednia interwencja lekarza, albo wizyta u lekarza, a następnie, jeśli jest taka potrzeba, albo jeżeli od razu mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją - karetka pogotowia i odpowiedni oddział w szpitalu - wyjaśnił Kaczyński. Z tym również - jak zaznaczył - jest obecnie problem.

 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości obiecał również wprowadzenie mechanizmu koordynacji leczenia najcięższych chorób. - A więc sieć onkologiczna, która jeśli chodzi o pilotaż już ruszyła, z dobrym wynikiem; podobna sieć kardiologiczna. To chodzi o to, żeby leczyć w sposób skoordynowany, sprawny, żeby była pełna wiedza o tym, co się dzieje - tłumaczył szef PiS. Rozwiązaniem zapowiedzianym przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas prezentacji, to zniesienie limitów przyjęć do lekarzy-specjalistów. 

 

WIDEO: "Polski ład". Kaczyński o zmianach podatkowych i nakładach na zdrowie

  

 

- Po drugie znosimy limity do specjalistów; po to, żeby kolejki skrócić. To będzie jeden z podstawowych naszych celów - powiedział szef rządu podczas prezentacji "Polskiego Ładu" w części dotyczącej ochrony zdrowia.

 

- Po trzecie wiążemy duże nadzieje z dalszą elektronizacją - zaznaczył. - Będzie to jednocześnie system mierzenia jakości, mierzenia jakości w służbie zdrowia - dodał szef rządu.

 

Kształcenie lekarzy i modernizacja szpitali 

 

Podkreślił, że pieniądze te posłużą m.in. na zwiększenie zatrudnienia w służbie zdrowia. - Przede wszystkim musimy mieć więcej niż dzisiaj lekarzy. Musimy ich kształcić, musimy ich ściągać z zewnątrz. To dotyczy także pielęgniarek, a być może także i innych pracowników służby zdrowia - powiedział Kaczyński.

 

- Musimy też przeprowadzić wielkie procesy inwestycyjne i procesy naprawy i mieć instrumenty do tego, by można było to uczynić, a więc Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencja Rozwoju Szpitali. To będą właśnie te nowe instytucje, które mają przeprowadzać modernizacje, przeprowadzać badania, koncentrując się szczególnie na onkologii, które mają także - mówię o tej ostatniej instytucji - porządkować sprawy w szpitalach, bo nie zawsze się tam dobrze dzieje - podkreślił wicepremier

 

"Sprawiedliwy system podatkowy"

 

- Podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. - zapowiedział prezes PiS. - Jest także bardzo ważna dla wielu milionów ludzi sprawa płac, a także emerytur. I tutaj chciałem powiedzieć, że z jednej strony likwidujemy szkodliwy, niesprawiedliwy i niespotykany właściwie na świecie degresywny system podatkowy, a z drugiej strony podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych - powiedział. Jak stwierdził, oznacza to, że podatku nie będzie się płacić od 65 proc. emerytur, a także od najniższej płacy.

 

Zdaniem premiera to kwota wyższa niż ta obowiązująca w Hiszpanii, czy we Francji. 

 

- Gdzieś do pięciu tysięcy złotych różnica będzie odczuwalna, ale ci, którzy zarabiają do 10 czy nawet 10,5 tysiąca miesięcznie (...) też będą mieli, niewielką, ale dopłatę - dodał prezes PiS, mówiąc o pozostałych rozwiązaniach. 

 

ZOBACZ: Polski Nowy Ład. Premier ujawnia jeden z filarów

 

- Proponujemy podwyższenie II progu podatkowego; w tej chwili to 85 tys. zł rocznie, będzie to 120 tys. zł - powiedział Jarosław Kaczyński. Zapowiedział również zniesienie umów śmieciowych. Kaczyński wskazał też, że zmiany proponowane w "Polskim Ładzie" dotyczą również kwestii organizacji pracy i będą nastawione na wsparcie pracy zdalnej czy regulacje elastycznej formy pracy dostosowanej do młodych rodziców.

 

- Będziemy też dążyć do tego, aby zostały zniesione umowy śmieciowe, od razu będą oskładkowane. Dążymy do tego, aby w krótkim czasie powstał jeden mechanizm, jeden model kontraktu pracy - zapowiedział Kaczyński.

 

W swoim przemówieniu prezes PiS stwierdził, że jednym z sukcesów rządu Zjednoczonej Prawicy jest niskie bezrobocie. - Ale nasze przedsięwzięcia w ramach tego programu dadzą - co najmniej, w tym pierwszym rzucie, bez dalszych efektów, 500 tysięcy miejsc pracy - powiedział podczas sobotniej prezentacji Polskiego Ładu.

 

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w swoim wystąpieniu, że emerytury do 2500 złotych będą zwolnione z podatków. 

 

- Jednocześnie też ten podstawowy wskaźnik porównawczy do innych krajów, taki optymistyczny: na 37 krajów OECD polski wzrost płac, wzrost wynagrodzeń na poziomie 32 proc. był najwyższy wśród wszystkich tych krajów - poinformował Morawiecki. - To jest nasza polityka społeczno-gospodarcza w pigułce. Ludzie muszą więcej zarabiać poprzez swoją kwalifikację, pracę, ciężką pracę i podnoszenie produktywności - mówił.

 

Premier wymienił też szereg działań rządu, które sprawiły, że te wynagrodzenia Polaków wśród 37 krajów OECD wzrosły najszybciej m.in. obniżenie podatków z 18 na 7 proc., podniesienie kosztów uzyskania przychodu czy zerowy podatek PIT dla młodych do 26 roku życia, a także obniżka CIT z 19 na 9 proc. dla małych firm oraz najniższy podatek dla innowacyjnych firm.

 

Premier zapewnił, że "powstanie Fundusz Inwestycji wynoszący 650 mld zł w ciągu 5-7 lat". 

 

Zmiany w rynku mieszkaniowym 

 

Przekazał również, że zmiany obejmą rynek mieszkaniowy, dla osób młodych zapowiedział gwarancję kredytu mieszkaniowego do 100 tys. oraz spłatę cześć kredyty w zależności od posiadania dzieci przez kredytobiorców.

 

- Jeśli chodzi o tę wielką przeszkodę w zaciąganiu kredytów mieszkaniowych przez młodych ludzi w wieku od 20 do 40 lat, to będzie możliwość uzyskania gwarancji bankowej na 100 tys. zł. Czyli ten problem zostanie albo zniesiony w ogóle, albo jeśli ktoś chce wziąć większy kredyt, przynajmniej radykalnie ograniczony. To naprawdę duże pchnięcie do przodu – powiedział wicepremier.

 

- A dla tych, którzy wezmą kredyt, kupią mieszkanie i będą mieli dzieci, od drugiego dziecka będzie spłacenie 20 tys. kredytu przez państwo, trzecie to 60 tys., kolejne do szóstego po 20 tys. Razem do 160 tys. zł – zapowiedział Kaczyński. O tych rozwiązaniach mówił tez premier, dodając, że "w przypadku drugiego i kolejnego dziecka będzie to umorzenie zaciągniętego kredytu do poziomu 150 tys zł". 

 

- Kaczyński zapowiedział wprowadzenie możliwości budowy "bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy, tylko na zawiadomienie" domów do 70 m2, "z płaskim dachem, ale jednak z pewnym poddaszem, po części do wykorzystania". - To może być razem, jeżeli chodzi o powierzchnię mieszkalną, około 90 m2. A więc tyle, ile w tej chwili wynosi przeciętna w budownictwie mieszkaniowym - wyjaśnił.

 

Wieś w "Polskim Ładzie"

 

Zwracał uwagę, że to rozwiązanie głównie dla wsi. Do jej mieszkańców, skierował także propozycje: "wprowadzimy ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym oraz opracujemy kodeks rolny". - Będziemy mieli inną polską wieś i miasteczka - dodał. 

 

- Ja kiedyś, dobrych kilka lat temu mówiłem (...), że jestem dumny z tego, że PiS reprezentuje polską wieś. I powtarzam te słowa dzisiaj: tak, jestem z tego dumny. Jestem dumny z tego, że PiS reprezentuje polską wieś i wielką część polskich miast. Że reprezentujemy różne grupy społeczne - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

- Na pierwszym planie postawiłbym ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym - zaznaczył Kaczyński podczas prezentacji programu Polski Ład. Wspomniał o jego nowej definicji i zasadach m.in. dziedziczenia rodzinnego gospodarstwa, w tym - jak mówił - "załatwienie różnych spraw spadkowych i możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go, bez zbywania go". - To dzisiaj często bardzo poważna bariera dla ludzi już zmęczonych, którzy mają następców, czy to naturalnych, czy też innych – wyjaśnił. Według prezesa PiS, jest to „naprawdę bardzo, bardzo ważne". Jak zapowiedział, "chcemy też po jakimś czasie, bo to jest duża praca, opracować kodeks rolny".

 

Nowy "ład" dla artystów 

 

- Powstanie ustawa zapewniająca status artysty zawodowego artystom w trudnej sytuacji - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Polskiego Ładu.

 

- Chcemy tą naszą tożsamość umacniać i umacniać polską kulturę - zadeklarował prezes PiS. - Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego dziesiątkom tysięcy, bo to jest łącznie grupa licząca około 60 tysięcy artystów, którzy mają dzisiaj bardzo trudną sytuację - często brak uprawnień emerytalnych, brak składek, brak jakichkolwiek dochodów. Chcemy, by to się zmieniło. By możliwość twórczości się rozszerzyła, by zmieniła się także sytuacja społeczna tych ludzi. Chcemy, krótko mówiąc, ich wesprzeć - mówił Kaczyński.

 

Premier w czasie konwencji zaznaczał, że jednym postulatów "Polskiego Ładu" w zakresie kultury, jest odbudowa w Warszawie Pałacu Saskiego, zburzonego po Powstaniu Warszawskim. 

 

"Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek"

 

Łączny nakład na filar Polskiego Ładu "Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek" ma w latach 2021-2030 wynieść 64,8 mld zł. Jako najważniejszy w tej części Polskiego Ładu wskazano Narodowy Edukacyjny Program Wyrównywania Szans po COVID-19. Nakłady łączne na tą część Polskiego Ładu mają wynieść w latach 2021-2030 64,8 mld zł. Średnia roczna wydatków to 7,2 mld zł.

 

- Aby zniwelować wzrost luki edukacyjnej i uniknąć efektu straconego pokolenia, uruchomimy dodatkowe zajęcia dla chętnych, nie w formie tradycyjnych lekcji, ale warsztatów lub konsultacji. Oprócz nadrabiania wiedzy, drugim elementem programu będzie promocja sportu przez turnieje w najpopularniejszych dyscyplinach – wyjaśniono.

 

Drugim z kluczowych programów w tym filarze będzie "Zielona szkoła" (1000 zeroemisyjnych szkół). W jego ramach ma zostać wykonana termomodernizacja szkół obejmująca poprawę efektywności energetycznej budynków, a także wyposażenie ich w instalacje ogrzewania ekologicznego i energooszczędne oświetlenie oraz w lepsze systemy wentylacyjne.

 

Trzecią z kluczowych inicjatyw będzie program "Świetlica". "Będziemy dążyć do tego, aby szkoły opiekowały się dziećmi w czasie, w którym rodzice pracują. Aby jednak dzieci rzeczywiście chciały zostać po lekcjach, należy zaproponować wartościową ofertę na pograniczu edukacji i rekreacji" – opisano.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie