Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września

Polska
Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września
PAP/Łukasz Gągulski

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Po zakończonym w sobotę 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski biskupi wskazali, że uroczystość będzie skromna i godna.

Przygotowania do beatyfikacji były jednym z głównych tematów dwudniowych obrad KEP w Kalwarii Zebrzydowskiej. "Wspólnej beatyfikacji, która odbędzie się 12 września br. o godz. 12. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, przewodniczyć będzie legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Uroczystość będzie godna i skromna, na miarę możliwości malejącej pandemii" – wskazano w komunikacie po zebraniu.

 

ZOBACZ: W Mrągowie odprawiono msze o unicestwienie wież 5G. "Więcej takich modlitw nie będzie"

 

W trakcie kalwaryjskich obrad został zaprezentowany kalendarz planowanej na październik wizyty "ad limina Apostolorum". "Wizyta będzie czasem odnowienia więzi z Ojcem Świętym, wspólnej modlitwy, wymiany myśli, rozeznawania oraz określenia priorytetów życia i misji Kościoła w Polsce na najbliższe lata" – napisali biskupi.

Od 20 czerwca koniec dyspensy od nieobecności na mszy

Przewodniczące KEP abp Stanisław Gądecki powiedział, że zwyczajowo takie wizyty odbywają się co pięć lat. "Zważywszy na to, że pewne środowiska nagłaśniają sprawy jakoby Ojciec Święty zwoływał w sposób nadzwyczajny i przyspieszony polskich biskupów do Watykanu, ponieważ stworzyła się nadzwyczajna sytuacja, nic podobnego nie ma miejsca. Zazwyczaj wizyty bywały w odstępach pięcioletnich. Tym razem jest to okres siedmioletni" – wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: podjęliśmy decyzję o luzowaniu obostrzeń w kościołach

 

Podczas obrad biskupi zadecydowali – w związku z poprawą sytuacji pandemicznej - o zniesieniu od 20 czerwca we wszystkich diecezjach dyspens od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznych mszach św. W komunikacie wyrazili zarazem głęboką łączność z osobami, których dotknęły skutki pandemii. Dziękowali wszystkim zaangażowanym w pomoc potrzebującym, w szczególności służbie zdrowia.

Przeprosiny za akty pedofilii w kościele

W piątek wieczorem biskupi ponowili po stu latach Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Uroczystość odbyła się w bazylice oo. Jezuitów w Krakowie. "Podobnie jak nasi przodkowie u progu niepodległości, tak i my polecamy Ci dzisiaj Kościół i Ojczyznę, dziękując za dar wolności" – odczytywał treść Aktu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

 

ZOBACZ: Pastor z Lublina uznany za winnego znieważenia prezydenta

 

Częścią Aktu były przeprosiny za grzechy. "Przepraszamy za brak szacunku dla życia, także tego najsłabszego, ukrytego pod sercem matki. Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, popełnione zwłaszcza przez niektórych duchownych i związane z tym grzechy zaniedbania ich przełożonych. Przepraszamy za nałogi i uzależnienia, za prywatę, partyjnictwo, agresję i niezdolność do dialogu. Przepraszamy za brak czci dla tego co święte, w tym próby instrumentalnego traktowania religii" – głosi.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie