Luzowanie obostrzeń od piątku. Otworzą siłownie, baseny, a restauracje wpuszczą klientów

Polska
Luzowanie obostrzeń od piątku. Otworzą siłownie, baseny, a restauracje wpuszczą klientów
Pixabay/ Free-Photos
Rząd zdecydował, że restauratorzy będą mogli przyjmować gości wewnątrz lokali

Po północy z czwartku na piątek nastąpiło kolejne luzowanie obostrzeń. Decyzją rządu restauratorzy będą mogli przyjmować gości wewnątrz swoich lokali, dotyczy to także restauracji hotelowych. Działalność mogą wznowić baseny, kluby fitness, kasyna, siłownie; nadal w reżimie sanitarnym.

Poluzowanie obostrzeń wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 15 maja.

 

ZOBACZ: Pożar w Jeleniej Górze. Policjanci wynieśli dzieci i trzy psy z płonącego budynku

 

Zgodnie z nim, od piątku 28 maja do co najmniej 5 czerwca restauracje, także te w hotelach oraz placówki gastronomiczne mogą przyjmować klientów wewnątrz swoich lokali, a nie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu, jak to ma miejsce od 15 maja.

Dalej obowiązuje ścisły reżim

Wznowienie działalności wewnątrz lokali musi się odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że możliwe jest maksymalne 50 proc. obłożenie lokalu. Obowiązuje dystans między stolikami - zajęty może być co drugi z nich, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m - chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości nie mniejszej niż 1 m, licząc od powierzchni stolika.

 

Każdy wchodzący do restauracji musi mieć zakryte maseczką usta oraz nos; może je odsłonić dopiero przy stoliku.

 

ZOBACZ: Mężczyzna groził śmiercią premierowi Andrejowi Babiszowi. Usłyszał wyrok


Według rozporządzenia, także od piątku (również do co najmniej 5 czerwca) ponownie można prowadzić gry na automatach, działalność mogą wznowić również kasyna. Obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kw. powierzchni danej działalności; obsługa oraz klienci mają obowiązek zakrywania ust i nosa.

Baseny dostępne dla wszystkich

Ponadto, mogą odbywać się od piątku imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie), ale liczba osób w nich uczestnicząca nie może być wyższa niż 50 osób; do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

 

Zgodnie z nowym prawem czynne będą baseny dla wszystkich, ale z litem 50 proc. obłożenia obiektu. Ponownie klientów mogą przyjmować siłownie, kluby fitness i solaria - tu obowiązuje limit jedna osoba na 15 m kw. w reżimie sanitarnym.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie