Brytyjski minister zdrowia: indyjski wariant stanowi 50-75 proc. nowych zakażeń

Świat
Brytyjski minister zdrowia: indyjski wariant stanowi 50-75 proc. nowych zakażeń
fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES
Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock

Liczba wykrytych zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa w Wielkiej Brytanii podwoiła się w ciągu tygodnia i obecnie stanowią one ponad połowę wszystkich, a być może nawet trzy czwarte - powiedział w czwartek brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Według danych rządowej agencji Public Health England (PHE), w całym kraju wykryto do tej pory 6959 przypadków indyjskiego wariantu, podczas gdy tydzień wcześniej było ich 3535.

 

ZOBACZ: Były doradca premiera: Johnson nie nadaje się na urząd, zawiódł w walce z COVID-19

 

- Wariant zidentyfikowany po raz pierwszy w Indiach, tzw. B.1.617.2, nadal się rozprzestrzenia. Najnowsze szacunki mówią, że ponad połowa, a potencjalnie nawet trzy czwarte wszystkich nowych przypadków to ten wariant. Kiedy ustalaliśmy naszą mapę drogową (znoszenia restrykcji), zawsze spodziewaliśmy się wzrostu liczby przypadków. Musimy pozostać czujni - mówił Hancock podczas konferencji prasowej na Downing Street.

 

Dodał, że wzrost liczby zakażeń nadal ma miejsce przede wszystkim w kilku miejscach będących ogniskami tego wariantu. Jak pokazują dane PHE, najbardziej dotkniętymi obszarami nadal pozostają Bolton, Bedford oraz Blackburn i Darwen, w których wykryto odpowiednio 1354, 366 i 361 przypadków, natomiast w pozostałej części kraju nadal jest ich niewiele.

Najwyższa liczba zakażeń od 12 kwietnia

Z tych danych wynika też, że zdecydowana większość osób zarażonych indyjskim wariantem nie była zaszczepiona. Z 5599 przypadków wykrytych od 1 lutego, 3367 zarażonych nie miało podanej ani jednej dawki. Tylko 177 przypadków dotyczyło osób, które były w pełni zaszczepione obiema dawkami. Osoby niezaszczepione stanowiły 29 z 43 przyjętych do szpitali. Tylko jedna osoba była w pełni zaszczepiona, a osiem z 12 zgonów dotyczyło osób niezaszczepionych.

 

Hancock zwrócił uwagę, że liczba wszystkich wykrytych zakażeń w ciągu ostatniej doby - 3542 - jest najwyższa od 12 kwietnia. Natomiast łączny bilans zakażeń z ostatnich siedmiu dni - 19,4 tys. - jest o 20,5 proc. wyższy niż w ciągu poprzednich siedmiu. W ciągu ostatniej doby stwierdzono również 10 zgonów z powodu Covid-19, co oznacza, że ich łączna liczba z siedmiu dni wynosi 57 - o siedem więcej niż w poprzednim tygodniu. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii stwierdzono ponad 4,47 mln zakażeń, z powodu których zmarło 127 758 osób.

 

ZOBACZ: Indyjski wariant "zagrożeniem dla rozmrażania". Rośnie liczba przypadków w Wielkiej Brytanii

 

Do środy włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 38,6 mln osób, co stanowi 73,3 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a drugą - 24,0 mln, czyli 45,6 proc.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie