Certyfikaty szczepionkowe zatwierdzone przez Komisję Wolności Obywatelskich PE

Świat
Certyfikaty szczepionkowe zatwierdzone przez Komisję Wolności Obywatelskich PE
zdjęcie ilustracyjne/fot. PAP/EPA/Daniel Dal Zennaro
Państwa członkowskie powinny honorować świadectwa szczepień wydawane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych preparatami zatwierdzonymi do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA)

Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego zatwierdziła w środę certyfikaty szczepionkowe. W założeniu mają one ułatwić swobodny przepływ ludzi w UE. Certyfikaty muszą zostać jeszcze przyjęte przez PE na sesji plenarnej.

Komisja Wolności Obywatelskich zatwierdziła certyfikaty dla obywateli UE 52 głosami za, przy 13 głosach przeciw i trzech wstrzymujących się. Certyfikaty dla obywateli państw trzecich zostały przyjęte przy 53 głosach za, 10 głosach przeciw i pięciu wstrzymujących się.

 

ZOBACZ: Unijne Certyfikaty Covid od 1 czerwca w Polsce

 

Negocjatorzy PE i Rady UE osiągnęli w maju wstępne porozumienie w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu Covid, czyli tzw. paszportu szczepionkowego, który ma umożliwić swobodny przepływ osób w Europie podczas pandemii.

 

Certyfikat będzie dostępny w formacie cyfrowym lub papierowym. Będzie potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi, ma negatywny wynik testu lub przeszła chorobę. Wspólne ramy unijne umożliwią państwom członkowskim wydawanie certyfikatów, które będą następnie akceptowane w innych krajach UE. Rozporządzenie UE dotyczące cyfrowego certyfikatu Covid powinno obowiązywać przez 12 miesięcy.

100 mln euro na zakup testów 

Komisja Europejska zobowiązała się zmobilizować co najmniej 100 mln euro w ramach Instrumentu Wsparcia Kryzysowego na zakup testów na Covid-19. Negocjatorzy uzgodnili też, że w razie potrzeby należy uruchomić dodatkowe fundusze na ten cel.

 

Zgodnie ze wstępnym porozumieniem, państwa członkowskie UE nie powinny nakładać dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu w związku z pandemią Covid-19 po wprowadzeniu certyfikatów, "chyba że są one konieczne do ochrony zdrowia publicznego". O ewentualnych takich środkach należy powiadomić inne państwa członkowskie Wspólnoty i KE najpóźniej z 48-godzinnym wyprzedzeniem - uzgodnili negocjatorzy.

 

ZOBACZ: Będą nowe zachęty do szczepienia się przeciw COVID-19

 

Państwa członkowskie powinny honorować świadectwa szczepień wydawane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych preparatami zatwierdzonymi do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA). Do państw członkowskich będzie należało podjęcie decyzji, czy akceptują również świadectwa szczepień innymi szczepionkami wymienionymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie