Będą nowe zachęty do szczepienia się przeciw COVID-19

Polska
Będą nowe zachęty do szczepienia się przeciw COVID-19
Polsat News
Rząd zamierza wprowadzić zachęty do szczepienia się przeciw COVID-19

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk, zapowiedział, że w najbliższych dniach rząd ogłosi nowe zachęty do szczepienia się przeciw Covid-19. Minister zapowiedział również, że część pomieszczeń na Stadionie Narodowym, które były wykorzystywane przez szpital, zostanie zachowana i zabezpieczona wraz ze sprzętem na wypadek czwartej fali COVID-19.

W sobotę szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym przestał działać.

 

Dworczyk w rozmowie z Radiem Zet zapowiedział, że teraz Stadion Narodowy rozpocznie swoje normalne funkcjonowanie - na stadion wrócą imprezy kulturalne i sportowe. Już we wrześniu odbędą się tam mecze piłkarskiej reprezentacji Polski.

 

ZOBACZ: Prof. Gut: czeka nas pełzająca epidemia i wymieranie przeciwników szczepień

 

Dworczyk dodał, że "część pomieszczeń, które były wykorzystywane przez szpital, zostanie zachowana i zabezpieczona wraz ze sprzętem na wypadek czwartej fali COVID-19". Wyjaśnił, że "nie nastąpi pełen demontaż instalacji infrastruktury", zostaną jedynie zdemontowane jej niektóre elementy. - Chodzi o to, żeby w razie potrzeby w ciągu kilkudziesięciu godzin można było znowu szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym uruchomić - powiedział Dworczyk.

 

Na Stadionie Narodowym pozostanie też punkt szczepień. - Zaszczepiło się w tym punkcie już ponad ćwierć miliona Polaków. W absolutnej większości opinie osób, które korzystały z punktu szczepień na Stadionie Narodowym, są bardzo pozytywne. Jestem jedną z tych osób, która również się tam szczepiła i mogę powiedzieć, że absolutnie jest to profesjonalnie zorganizowany proces - ocenił szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień. 

Zachęty do szczepienia się przeciw Covid-19

Rząd i samorządy planują nową akcję, która ma zachęcić Polaków do szczepienia się przeciw Covid-19 - podało w niedzielę Radio Zet, powołując się na słowa szefa KPRM Michała Dworczyka. Ogłoszenie szczegółów w tej sprawie ma nastąpić we wtorek.

 

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień powiedział, że rząd musi "szukać różnych, niestandardowych pomysłów, aby zachęcić Polaków do szczepień".

 

- W najbliższy wtorek przedstawimy cały katalog nowych działań, które będą miały właśnie charakter profrekwencyjny, a który będziemy realizować zarówno na poziomie rządu, jak i samorządu - cytuje słowa Dworczyka Radio Zet, przypominając, że jednym z rodzajów takich zachęt mogą być organizowane przez samorządy loterie.

 

ZOBACZ: Warszawa. Protest antyszczepionkowców. "Zdejmijcie w końcu te obostrzenia"

 

Dworczyk dodał, że ważną zachętą do szczepienia się może stać się certyfikat covidowy, nazywamy też paszportem covidowym, który ma obowiązywać w Unii Europejskiej od 1 lipca. - Myślę, że wielu osobom, które planują wyjazdy zagraniczne np. na wakacje, certyfikat covidowy pomoże w szybkim załatwieniu wyjazdowych formalności, więc być może, dla części osób to będzie dodatkowy argument za tym, żeby jak najszybciej zaszczepić się - ocenił.

 

Potwierdził też, że certyfikat covidowy zawierał będzie nie tylko informację o szczepieniu, w tym o rodzaju szczepionki, ale w przypadku braku szczepienia będzie tam informacja o aktualnym negatywnym teście na Covid-19 lub o przebytej chorobie. - Dzięki temu nie będziemy musieli odbywać kwarantanny i będziemy mogli łatwiej i szybciej udowodnić, że jesteśmy bezpieczni dla innych - wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

dk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie