Paszporty covidowe. Polska w gronie krajów-testerów

Polska
Paszporty covidowe. Polska w gronie krajów-testerów
Polsat News

Polska testuje podłączenie do unijnego systemu cyfrowych certyfikatów COVID-19 - dowiedziała się reporterka Polsat News. Oprócz Polski w testach bierze udział jeszcze 18 państw UE. 1 czerwca w akcji mają wziąć udział 24 kraje. Jak podkreślają unijni dyplomaci, paszporty covidowe mają ułatwić swobodne poruszanie się wewnątrz UE, przy zachowaniu bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Jak dowiedziała się Dorota Bawołek, korespondentka Polsat News w Brukseli, wśród 18 państw, które przystąpiły do testów paszportów szczepionkowych jest Polska. Sprawdzian ten ma na celu przetestowanie kontroli zabezpieczeń oraz możliwości weryfikacji danych, które miałaby się pojawić w paszporcie covidowym. 

 

Drugiego dnia szczytu UE w Brukseli przywódcy unijni wyrazili zadowolenie w związku z osiągniętym w ubiegłym tygodniu porozumieniem dotyczącym paszportów szczepionkowych - poinformował we wtorek PAP unijny urzędnik wysokiego szczebla.

 

Liderzy wyrazili też poparcie dla projektu konkluzji dotyczących walki z pandemią COVID-19.

 

"Tempo szczepień przyspieszyło w całej UE i powinno zostać utrzymane. To, wraz z poprawą ogólnej sytuacji epidemiologicznej, pozwoli na stopniowe ponowne otwieranie się naszych społeczeństw. Musimy jednak zachować czujność w odniesieniu do pojawiania się i rozprzestrzeniania się wariantów (wirusa) oraz podejmować niezbędne działania. Kluczowe znaczenie będą miały ciągłe prace nad zwiększeniem produkcji szczepionek i zapewnieniem odpowiedniej podaży w całej UE" - czytamy w projekcie.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 25 maja

 

"Wysiłki mające na celu zapewnienie skoordynowanego podejścia (wobec pandemii) powinny być kontynuowane przed zbliżającym się latem. W tym kontekście Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje porozumienie osiągnięte w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu Covid i wzywa do jego szybkiego wdrożenia. W następnym kroku, mając na celu ułatwienie swobodnego przemieszczania się w UE, wzywa do szybkiej zmiany zalecenia Rady w sprawie podróżowania po UE" - brzmi dalsza część konkluzji.

Infrastruktura gotowa od czerwca

Infrastruktura informatyczna potrzebna do działania paszportów szczepień będzie gotowa od 1 czerwca - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we wtorek w Brukseli po zakończeniu szczytu unijnych przywódców.

 

Von der Leyen poinformowała też, że jednym z tematów obrad było szczepienie nieletnich. - To bardzo ważny temat. Mamy nadzieję, że Europejska Agencja Leków (EMA) dopuści szczepionkę firm BioNTech-Pfizer do stosowania u osób w wieku 12-15 lat - podkreśliła

 

wys/luq/aml/PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie