Strefa Gazy po walkach z Izraelem. Wiceminister: co najmniej 2 tys. mieszkań zniszczonych

Świat
Strefa Gazy po walkach z Izraelem. Wiceminister: co najmniej 2 tys. mieszkań zniszczonych
fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Palestyńczycy dokonują inspekcji budynków zniszczonych przez izraelskie naloty

Według wstępnej oceny co najmniej 2 tys. mieszkań zostało zniszczonych, a ponad 15 tys. - częściowo zniszczonych w Strefie Gazy w walkach między siłami Izraela a palestyńskimi bojownikami - powiedział w sobotę agencji AP wiceminister robót publicznych i mieszkalnictwa tej palestyńskiej enklawy.

Straty finansowe spowodowane trwającymi 11 dni walkami wiceminister Nadżi Sarhan oszacował na 150 mln USD, ale zastrzegł, że dalsza ocena jest w toku.

 

ZOBACZ: Walki w Strefie Gazy. Międzynarodowe apele

 

Od 10 do 21 maja Izrael przeprowadził setki nalotów na przeludnioną Strefę Gazy, których celem były budynki mieszkalne, handlowe i rządowe w odpowiedzi na ostrzał państwa żydowskiego ze Strefy Gazy, rządzonej przez radykalną palestyńską organizację Hamas. Jak przekazały izraelskie władze, namierzano miejsca, gdzie Hamas miał swoje biura i zasoby.

 

Zniszczenia dotknęły już i tak zubożałą enklawę. Sarhan sprecyzował, że ponadto zniszczone zostały cztery meczety i kilkadziesiąt posterunków policji w Gazie; większość fabryk w strefie przemysłowej Gazy została zniszczona lub uszkodzona.

 

Tymczasem policja przeprowadziła inspekcję izraelskich niewybuchów podczas ostatniej kampanii. Szef policji Mahmud Salah powiedział, że prawie 300 izraelskich rakiet i pocisków nie eksplodowało.

 

Beit Hanun, w północnej części Strefy Gazy fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Beit Hanun, w północnej części Strefy Gazy

Beit Hanun, w północnej części Strefy Gazy   fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Beit Hanun, w północnej części Strefy Gazy  

 

Beit Hanun, w północnej części Strefy Gazy  fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Beit Hanun, w północnej części Strefy Gazy  

Beit Hanun, w północnej części Strefy Gazy     fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Beit Hanun, w północnej części Strefy Gazy    

Problemy w Strefie Gazy 

Według ONZ ok. 800 tys. osób w Gazie nie ma regularnego dostępu do czystej wody, ponieważ prawie 50 proc. sieci wodociągowej uległo uszkodzeniu w ostatnich walkach. Zawieszenie broni weszło w życie w piątek. W 11-dniowym konflikcie śmierć poniosło ponad 250 osób, w przeważającej większości Palestyńczyków, a ok. 2 tys. zostało rannych. Izrael twierdzi, że co najmniej 160 zabitych podczas ataków osób było członkami grup terrorystycznych, głównie Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Izrael informował, że po jego stronie zginęło 12 osób.

 

ZOBACZ: Strefa Gazy. Izraelskie naloty zniszczyły jedyne laboratorium testowe Covid-19

 

Według ONZ od 10 maja uszkodzone zostały 53 placówki edukacyjne, sześć szpitali i 11 ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej. Szkoły w Strefie Gazy pozostają zamknięte, co dotyka prawie 600 tys. dzieci. 

ms/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie