Pożar w Grecji. Setki strażaków walczyło drugi dzień z ogniem

Świat
Pożar w Grecji. Setki strażaków walczyło drugi dzień z ogniem
fot. PAP/EPA/VASSILIS PSOMAS
Akcja gaśnicza w lesie Gerania, niedaleko Loutraki, Peloponez, Grecja

Setki greckich strażaków walczyło w piątek, drugi dzień z rzędu, z ogromnym pożarem lasu w górach Geraneia (Yerania Ori) na zachód od Aten, mając nadzieję, że uda się go opanować dzięki poprawiającym się warunkom pogodowym.

Prawie 300 strażaków walczyło przez całą noc, aby opanować płomienie w stromych górach Geraneia z widokiem na Zatokę Koryncką, około 90 km od Aten.

 

ZOBACZ: Grecja: pożar obok obozu dla uchodźców. Zatrzymano podejrzanych o podpalenie

 

- W piątek warunki są znacznie lepsze - ocenił rzecznik straży pożarnej, która liczy, że uda jej się powstrzymać płomienie z pomocą samolotów gaśniczych. - Jesteśmy ostrożnymi optymistami, że uda nam się opanować pożar w ciągu dnia, dzięki stopniowej poprawie warunków pogodowych - powiedział dziennikarzom wiceminister obrony cywilnej Nikos Hardalias.

 

Pierwszy poważny pożar lasu w tym sezonie

Wiatr miał w piątek osłabnąć, ale ogień strawił już 40 km kw. lasów sosnowych i innych terenów - poinformował Hardalias. Jak sprecyzował, płomienie objęły w czwartek 10,3 km kw. w mniej niż pięć godzin.

 

W piątkowych operacjach gaśniczych brało udział piętnaście samolotów, wspieranych przez wojsko. Setki ludzi ewakuowano po obu stronach gór Geraneia.

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi w Grecji. Nastąpiły liczne wstrząsy wtórne

 

 

Jest to pierwszy poważny pożar lasu w tym sezonie. Wybuchł w środę wieczorem w pobliżu wsi przylegającej do kurortu Lutraki nad Zatoką Koryncką. Pożar prawdopodobnie rozpoczął się od zajęcia się roślinności w gaju oliwnym - przekazała obrona cywilna. 

ms / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie